The Neomounts FL40-430BL11 is a full motion pole mount for flat screens up to 32″ with a maximum weight capacity of 8 kg. The versatile tilt (60°), swivel (180°) and rotate (360°) technology allows you to create the optimum viewing angle.
The FL40-430BL11 has a depth of 11 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75×75 to 100×100 mm. The mount includes a nifty Quick-release VESA, that allows you to attach the TV in a wink of an eye.
| Summary | Neomounts FL40-430BL11 TV pole mount 17-32" – diam. 28-60 mm. Maximum weight capacity: 8 kg, Minimum screen size: 43.2 cm (17"), Maximum screen size: 81.3 cm (32"), Minimum VESA mount: 75 x 75 mm, Maximum VESA mount: 100 x 100 mm. Tilt angle range: -30 – 30°, Swivel angle range: 0 – 180°, Angle of rotation: 360°, Distance to the wall (min): 11 cm, Distance to the wall (max): 11 cm. Product colour: Black |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=FL40-430BL11 |
| Category Code | TMS |
| Unit Box Height | 0.07 |
| Unit Box Length | 0.15 |
| Unit Box Width | 0.12 |
| Maximum screen size | 32 " |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 8 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 8 kg |
| Minimum screen size | 17 " |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Pole |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100/75 x 75 mm |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Distance to the wall (max) | 110 mm |
| Distance to the wall (min) | 110 mm |
| Rotating | Yes |
| Swivel angle | 180 ° |
| Swivel angle range | 0 – 180 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -30 – 30 ° |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Package net weight | 800 g |
| Depth | 140 mm |
| Depth (max) | 140 mm |
| Height | 114 mm |
| Weight | 680 g |
| Width | 114 mm |
| Package depth | 149 mm |
| Package height | 70 mm |
| Package weight | 800 g |
| Package width | 119 mm |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Master (outer) case gross weight | 23800 g |
| Master (outer) case height | 315 mm |
| Master (outer) case length | 375 mm |
| Master (outer) case net weight | 20400 g |
| Master (outer) case width | 375 mm |
| Products per master (outer) case | 30 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 720 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00126 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.77 kg |













