The Neomounts wall mount, model FPMA-W810BLACK is a tilt- and swivel wall mount for flat screens up to 27″ (69 cm). This mount is a great choice when you want the ultimate viewing flexibility with your flat screen. Effortless pull the display out from the wall, position it in almost any direction, turn it around corners and then smoothly return it to the wall when finished.
Neomounts’ tilt (20°) and swivel (180°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The mount is easily depth adjustable from 4 to 7 centimetres.
Neomounts FPMA-W810BLACK has two pivot points and is suitable for screens up to 27″ (69 cm). The weight capacity of this product is 12 kg each screen. The wall mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75×75 and 100x100mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
Create a clean design ambiance for your flat screen TV in the living room, bedroom or home cinema.
All installation material is included with the product.
| Summary | Neomounts FPMA-W810BLACK Monitor/TV mount wall 10-27" – full motion. Maximum weight capacity: 12 kg, Minimum screen size: 25.4 cm (10"), Maximum screen size: 68.6 cm (27"), Minimum VESA mount: 75 x 75 mm, Maximum VESA mount: 100 x 100 mm. Tilt angle range: 0 – 90°, Swivel angle range: 0 – 90°, Distance to the wall (min): 5 cm, Distance to the wall (max): 8 cm. Product colour: Black |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=FPMA-W810BLACK |
| Category Code | TMS |
| Unit Box Height | 0.055 |
| Unit Box Length | 0.185 |
| Unit Box Width | 0.125 |
| Maximum screen size | 27 " |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum weight capacity | 12 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 12 kg |
| Minimum screen size | 10 " |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Wall |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100/75 x 75 mm |
| Distance to the wall (max) | 80 mm |
| Distance to the wall (min) | 50 mm |
| Rotating | Yes |
| Swivel angle | 90 ° |
| Swivel angle range | 0 – 90 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 – 90 ° |
| Type | Full motion |
| Housing material | Aluminium |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Package net weight | 700 g |
| Weight | 580 g |
| Package depth | 54 mm |
| Package height | 180 mm |
| Package weight | 700 g |
| Package width | 123 mm |
| Harmonized System (HS) code | 7616991099 |
| Master (outer) case gross weight | 16000 g |
| Master (outer) case height | 200 mm |
| Master (outer) case length | 260 mm |
| Master (outer) case net weight | 14000 g |
| Master (outer) case width | 660 mm |
| Products per master (outer) case | 20 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 500 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001272 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.653 kg |







