The Neomounts WL35-350BL14 is a tiltable wall mount for flat screens up to 65″ with a maximum weight capacity of 35 kg. The versatile tilt technology (12°), allows you to create the optimum viewing angle.
The WL30-350BL14 has a depth of 4,5 cm and is suitable for screens that meet VESA hole pattern 50×50 to 400×400 mm. It is possible to lock the individual brackets of the mount using a padlock (not included).
A practical bolt bag is included in the packaging, for quick and easy installation.
| Summary | Neomounts WL35-350BL14 TV mount wall 32-65" – tiltable – lockable – easy install. Maximum weight capacity: 35 kg, Minimum screen size: 81.3 cm (32"), Maximum screen size: 165.1 cm (65"), Minimum VESA mount: 50 x 50 mm, Maximum VESA mount: 400 x 400 mm. Tilt angle range: -2 – 10°, Distance to the wall (max): 4.5 cm. Product colour: Black |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=WL35-350BL14 |
| Category Code | TMS |
| Unit Box Height | 0.065 |
| Unit Box Length | 0.575 |
| Unit Box Width | 0.055 |
| Maximum screen size | 65 " |
| Maximum VESA mount | 400 x 400 mm |
| Maximum weight capacity | 35 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 35 kg |
| Minimum screen size | 32 " |
| Minimum VESA mount | 50 x 50 mm |
| Mounting type | Wall |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100/100 x 150/100 x 200/100 x 75/120 x 120/150 x 200/200 x 100/200 x 150/200 x 200/200 x 300/200 x 400/300 x 100/300 x 200/300 x 300/300 x 400/350 x 350/400 x 200/400 x 300/400 x 400/50 x 50/75 x 100/75 x 200/75 x 75 mm |
| Cable management | No |
| Distance to the wall (max) | 45 mm |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -2 – 10 ° |
| Accepts padlock | Yes |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Lockable | Padlock not included |
| Package net weight | 1500 g |
| Warranty period | 5 year(s) |
| Depth | 45 mm |
| Depth (max) | 45 mm |
| Height | 425 mm |
| Weight | 1100 g |
| Width | 450 mm |
| Package depth | 55 mm |
| Package height | 555 mm |
| Package weight | 1500 g |
| Package width | 63 mm |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Master (outer) case gross weight | 17800 g |
| Master (outer) case height | 575 mm |
| Master (outer) case length | 210 mm |
| Master (outer) case net weight | 13200 g |
| Master (outer) case width | 236 mm |
| Products per master (outer) case | 12 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 504 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002056 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.47 kg |


















