USB Male to Female Extension Cable
Fast data transfer & easy connection
Wide Application
Compatible with most of USB devices. For example: U disk/mouse/key board/hard drive/cellphone/game handle/desktop/laptop/TV/projector/USB in car/car DVR
Improve Office Efficiency
Easier extension, no longer need to bend to search interface to connect to the desktop
Enjoy Viewing Experience
Easily extend usb port by connecting your U disk to TV, more convenient to use
Printer Can Be Placed Anywhere
Fully get rid of the bondage of distance
Extend Charger Cable
Play with your phone while charging
No Loss for Long-distance Transmission
Safe and lossless file transmission
Protect Device Interface
protect the USB interface of the device protect the USB interface of the device
Precision-machined Process
Focus on every detail to make high performance
Nickel-plated Interface
Wear-resistant,annti-oxidation,durable in Swapping
Premium PVC Material
Flexible and high tenacity, longer service life.
Long Tail Design
Refuse to change cables frequently
Multiple Lengths
Meets your various kinds of needs
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://ventiontech.com/products/usb-2-0-a-male-to-a-female-extension-cable-pvc-type?variant=43136536969382 |
|---|---|
| Category Code | UCB |
| Unit Box Height | 0.255 |
| Unit Box Length | 0.01 |
| Unit Box Width | 0.185 |
| Cable diameter | 4.5 mm |
| Cable length | 3 m |
| AWG wire size | 24/28 |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable type | Round cable |
| Conductor material | Copper |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | USB A |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Connector housing material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Fast charging | Yes |
| Magnetically shielded | Yes |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| USB version | USB 2.0 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Model | CBIBI |
| Model name | USB 2.0 A Male to A Female Extension Cable 3M black PVC Type |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0004718 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.11 kg |





