Power protection features
Over current/Over power/Over voltage/Overheating/Short circuit/Under voltage
18W/PD 20W Car Charger
Travel with power
Two Ports Fast Charge
Support multiple charging protocols
PD20W for iPhone 13
With Apple MFi certificated fast charge cable charge your devices in less time
Support Huawei/Xiaomi Fast Charge
USB-A supports up to 18W output and protocols of QC3.0, FCP, AFC, etc.
Two Ports Simultaneous Output
Two ports 17W output for two devices charge at the same time
Travel Safety Guarantee
Internal smart chip with mutiple safety protection
Low Temperature Charge
Upgraded aluminum alloy shell for great heat dissipation
Standard Interface Tight Connection
Reinforced side anti- slip clip for stable connection to cigarette lighter
Invisible Embedded Design
41.4mm standard length, perfectly match with cigarette lighter port
LED Indicator
Soft L ED blue indicator, clearly mark USB interfaces
Apply for Various Car Models
DC 12V-24V wide voltage input, compatible with mainstream models of sedan, SUV, Van, etc.
Various Devices Plug&Play
Connect devices of phone, tablet car recorder and other smart devices
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://ventiontech.com/products/two-port-usb-a-c18-20-car-charger-gray-mini-style-aluminium-alloy-type?_pos=2&_psq=FFBH0&_ss=e&_v=1.0 |
|---|---|
| Category Code | CHA |
| Unit Box Height | 0.12 |
| Unit Box Length | 0.03 |
| Unit Box Width | 0.07 |
| Charger compatibility | Universal |
| Charger type | Auto |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 3.0/Quick Charge 4 |
| Number of outputs | 2 outputs |
| Power source type | Cigar lighter |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.0 |
| USB Type-C ports quantity | 1 |
| Housing material | Aluminium |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Grey |
| Input voltage | 12 - 24 V |
| Maximum output voltage | 20 V |
| Maximum power | 30 W |
| Minimum output voltage | 4.5 V |
| Port 1 output current | 5 A |
| Port 1 output power | 30 W |
| Port 2 output current | 3 A |
| Port 2 output power | 30 W |
| Diameter | 25 mm |
| Height | 41.4 mm |
| Package type | Box |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Compliance certificates | CE/RoHS |
| Sustainability compliance | Yes |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Model | PWC-QC5 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.000252 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.04 kg |
















