High Capacity in a Compact Design
The compact design offers up to 14TB capacity, making WD Elements desktop storage the ideal solution for easy, add-on storage of all your important photos, music, videos and files.
Improve PC Performance
When your internal hard drive is almost full your PC slows down. Don’t delete files. Free up space on your internal hard drive by transferring files to your WD Elements desktop storage and get your computer moving again.
Plug-and-Play Simplicity
Works Right Out Of The Box With Windows® Pc. Just Plug Into The USB Port To Instantly Add Storage.
USB 3.0 And USB 2.0 Compatibility
With this single drive you get compatibility with the latest USB 3.0 devices and backward compatibility with USB 2.0 devices as well.
WD Quality Inside And Out
We know your data is important to you. So we build the drive inside to our demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability. Then we protect the drive with a durable enclosure designed for style and protection.
- High capacity in a simple and compact design
- Improve PC performance
- USB 3.0 ready
Specifikacijos
| Quantity | 4 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://shop.westerndigital.com/en-gb/products/external-drives/wd-elements-desktop-usb-3-0-hdd#WDBWLG0020HBK-EESN |
| Category Code | HDE |
| Unit Box Height | 0.205 |
| Unit Box Length | 0.095 |
| Unit Box Width | 0.225 |
| HDD capacity | 22000 GB |
| Interface | USB 3.0/2.0 |
| Ethernet LAN | No |
| Thunderbolt technology | No |
| USB connector | Micro-USB B |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 7/Windows 8.1 |
| External power adapter | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Depth | 135 mm |
| Height | 165.8 mm |
| Weight | 900 g |
| Width | 48 mm |
| Cables included | USB |
| Package depth | 226 mm |
| Package height | 198 mm |
| Package width | 88 mm |
| User guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Package weight | 1260 kg |
| HDD Family name | Elements Desktop |
| Manufacturer code | WDBWLG0220HBK-EESN |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.0042435/0.00513 cubm |
| Product Net Weight | 0.9 kg |
| Unit Calculated Weight | 1.33 kg |












