SIMPLE, FAST AND PORTABLE
Reliable, easy to use high-capacity storage to go.
High-capacity in a Sleek Design
With up to 2TB capacity in a lightweight design, this drive is the ideal companion for users on the go.
Power up with USB 3.0
USB 3.0 connectivity means you can power up without carrying a bulky power cord and plug.
Plug-and-play Simplicity
Works right out of the box with Windows® PC — just plug into the USB port to instantly add storage.
WD QUALITY INSIDE AND OUT
For years, millions of people worldwide have trusted their data to WD hard drives, and our first concern is to reliably store that data. So we build the drive to our demanding requirements for durability, shock tolerance and long-term reliability.
USB 3.0 AND USB 2.0 COMPATIBILITY
With this single drive you get compatibility with the latest USB 3.0 devices and backward compatibility with USB 2.0 devices as well.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.wdc.com/products/portable-storage/wd-elements-portable.html |
|---|---|
| Category Code | HE2 |
| Unit Box Height | 0.155 |
| Unit Box Length | 0.04 |
| Unit Box Width | 0.12 |
| File format system | NTFS |
| HDD capacity | 4000 GB |
| HDD size | 2.5 " |
| Type | HDD |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Thunderbolt technology | No |
| USB connector | USB |
| USB data transfer rates | 480/5000 Mbit/s |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Wi-Fi | No |
| LED indicators | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 10 Education/Windows 10 Education x64/Windows 10 Enterprise/Windows 10 Enterprise x64/Windows 10 Home/Windows 10 Home x64/Windows 10 IOT Core/Windows 10 Pro/Windows 10 Pro x64/Windows 7 Enterprise/Windows 7 Enterprise x64/Windows 7 Home |
| Bus powered | USB |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 65 °C |
| Depth | 110.4 mm |
| Height | 21 mm |
| Weight | 231.3 g |
| Width | 82 mm |
| Cables included | USB |
| User guide | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| HDD Family name | Elements Portable |
| Units per Pallet | 500 |
| Units per Shipping Box | 5 |
| Unit Calculated Volume | 0.000936 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.342 kg |






