Beyond Expectations
WD Gold™ hard drives are performance-optimized for heavy application workloads, whether you need 1TB or 18TB1. The WD Gold HDD’s wide capacity range solves for the most demanding storage environments.
Enhanced Reliability
With up to 2.5M hours MTBF, WD Gold™ hard drives deliver enhanced levels of dependability and durability.
A World-Class Performer
Delivering excellent service to any storage environment, WD Gold™ hard drives are designed to handle workloads up to 550TB2 per year – among the highest of any 3.5-inch hard drive.
Vibration Protection
WD Gold™ has sophisticated monitoring electronics that help correct linear and rotational vibrations in real time using enhanced vibration protection technology for improved performance in high-vibration environments.
Play Well with Others
Broadly compatible with most PC and major enterprise operating systems. Specifically designed for use in enterprise-grade data centers and storage systems.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://shop.westerndigital.com/en-ie/products/internal-drives/wd-gold-sata-hdd#WD181KRYZ |
|---|---|
| Category Code | HES |
| Unit Box Height | 0.15 |
| Unit Box Length | 0.03 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Component for | PC |
| HDD capacity | 18000 GB |
| HDD size | 3.5 " |
| HDD speed | 7200 RPM |
| Interface | Serial ATA |
| Storage drive buffer size | 512 MB |
| Type | HDD |
| Depth | 26.1 mm |
| Height | 147 mm |
| Weight | 690 g |
| Width | 101.6 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| HDD Family name | Gold |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 20 |
| Unit Calculated Volume | 0.001437 cubm |
| Product Net Weight | 0.54 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.75 kg |



