Mac operating systems supported
Mac OS X 10.10 Yosemite/Mac OS X 10.11 El Capitan/Mac OS X 10.12 Sierra/Mac OS X 10.13 High Sierra/Mac OS X 10.14 Mojave/Mac OS X 10.15 Catalina/Mac OS X 10.7 Lion/Mac OS X 10.8 Mountain Lion/Mac OS X 10.9 Mavericks
Windows operating systems supported
Windows 10/Windows 10 Education/Windows 10 Education x64/Windows 10 Ente/Windows 10 Enterprise/Windows 7 Professional x64/Windows 7 Starter/Windows 7 Starter x64/Windows 7 Ultimate/Windows 7 Ultimate x64/Windows 8.1 Pro/Windows 8.1 Pro x64/Windows 8.1 x64
Stronger Coverage with High-Gain External Antennas
The TL-WN822N has two high-gain external antennas to insure stronger signal transmission and reception, which helps you to access a stable Wi-Fi connection across your home, even when your router is on a different floor.
Easy Use with a Friendly Design
The desktop-style design is beneficial for the signal reception in various application environments. TL-WN822N also provides 1.5m USB extension cable, which is convenient for your installation, even for the desktop equipment.
Easy Setup
A friendly user interface on a CD
for simple installation
WPS Button
Easy wireless security encryption
at a push of the WPS button
Operating System
Supports Windows,
Mac OS, Linux
- 11N speed allows for the best HD video streaming and internet calling experience*
- Dual external antennas deliver enhanced reception and transmission performance
- Easy one-touch wireless security encryption with the Quick Security Setup button
- 1.5 meter (4.9 feet)USB extension cable enables convenient, flexible deployment
- Supports Windows 10/8.1/8/7/XP, Mac OS, Linux
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/us/home-networking/usb-adapter/tl-wn822n/ |
|---|---|
| Category Code | WRA |
| Unit Box Height | 0.15 |
| Unit Box Length | 0.2 |
| Unit Box Width | 0.04 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Host interface | Mini-USB |
| Interface | WLAN |
| USB ports quantity | 1 |
| USB version | 2.0 |
| Frequency range | 2.4 - 2.4835 GHz |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Modulation | 16-QAM/64-QAM/CCK/DBPSK/DQPSK/OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Security algorithms | 128-bit WEP/64-bit WEP/WMM/WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Single-band (2.4 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n) |
| WLAN data transfer rates supported | 11/300/54 Mbit/s |
| Antenna | Yes |
| Antenna design | External |
| Antenna direction type | Omni-directional |
| Antenna gain level (max) | 3 dBi |
| Internal | No |
| Operating modes | Infrastructure mode |
| Product colour | White |
| Transmitting power (CE) | 20 dBm |
| Transmitting power (FCC) | 20 dBm |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
| Depth | 68 mm |
| Height | 16.8 mm |
| Width | 90 mm |
| Package depth | 150 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 210 g |
| Package width | 200 mm |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Units per Shipping Box | 40 |
| Unit Calculated Volume | 0.00149 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.254 kg |










