The fully modular power supplies of the X+ series are capable of absorbing high load peaks above the normal rated power in the shortest possible time and comply with Intel's Design Guide 3.0. Thus, the power supplies are ideally
suited for driving the latest and most powerful gaming graphics cards with PCI Express 5 specifications. An 80+ Gold certification confirms a high efficiency and energy efficiency of this power supply series. Six different protection circuits (OCP, OVP, UVP, SCP, OPP, OTP) ensure safe operation even in heated gaming sessions. The fans of the ATX 3.0 power supplies run with Fluid Dynamic Bearing technology and are very quiet. In addition, they convince with an extremely long durability and their excellent cooling performance. All of these specifications make the affordable Performance X+ series ideal for use with the latest gaming PC systems.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.xilence.net/en/power-supplies/235 |
|---|---|
| Category Code | PSU |
| Unit Box Height | 0.097 |
| Unit Box Length | 0.33 |
| Unit Box Width | 0.19 |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Efficiency | 89 % |
| Input current | 15 A |
| Max output current (+12V) | 104.1 A |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Power protection features | Over current/Over power/Over voltage/Short circuit/Under voltage |
| Total power | 1250 W |
| Cabling type | Fully-Modular |
| CPU power connector (4+4 pin) | Yes |
| Motherboard power cable length | 650 mm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 12 |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 3 |
| PCI Express power connectors (8-pin) | 1 |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| ATX version | 3.0 |
| Bearing technology | FDB |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Purpose | PC |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 140 mm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black/Red |
| Compliance certificates | RoHS/WEEE |
| Depth | 180 mm |
| Height | 86 mm |
| Width | 150 mm |
| Package type | Box |
| Sustainability certificates | ErP |
| Sustainability compliance | Yes |
| Model name | XP1250MR9.2 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.006082 cubm |
| Unit Calculated Weight | 3.33 kg |





