The all-in-one liquid cooling system LQ360PRO.ARGB is the perfect companion for gaming adventures with the highest performance demands. With a TDP of 350 watts, it's capable of cooling even highly heated CPUs without any loss in performance.
Thanks to the Quick-Mounting-System, installation is easy and fast. It supports all current CPUs from AMD and Intel. The design of the liquid cooling system features an elegant black metallic look.
The square pump head, equipped with a large, powerful copper cooling plate and subtle ARGB lighting, integrates seamlessly and adds a stylish touch. The elegantly sleeved, flexible black hoses can be comfortably routed within the case in any configuration.
The fans of the LQ360PRO.ARGB ensure smooth operation even during intense gaming sessions. Only a barely noticeable whisper of the cooling airflow can be heard.
The embossed logo on the fans complements the metallic look, emphasizing the elegance of the liquid cooling system.
The ARGB lighting of the fans makes the PC shine in the selected colors, captivating with its fluid and vibrant display of colors.
- Elegant black design in a metallic look
- Multi-socket brackets for both AMD and INTEL
- Quick Mounting System
- Flexible hoses for versatile installation
- Large copper heat spreader and high-performance radiator
- Illuminated ARGB pump head with a 3-pin connector
- XILENCE ARGB PWM fans
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.xilence.net/en/water-coolers/251 |
|---|---|
| Category Code | COC |
| CnCode | 84145925 |
| Unit Box Height | 0.147 |
| Unit Box Length | 0.47 |
| Unit Box Width | 0.225 |
| Bearing type | Ceramic bearing |
| Fan diameter | 120 mm |
| Fan noise level (max) | 32 dB |
| Fan noise level (min) | 18 dB |
| Fan speed (max) | 1800 RPM |
| Fan speed (min) | 500 RPM |
| Maximum air pressure | 2.31 mmH2O |
| Maximum airflow | 77.33 cfm |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Pump connector | 3-pin |
| Pump motor speed | 2100 RPM |
| Pump noise level | 25 dB |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Suitable location | Processor |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3)/LGA 1151 (Socket H4)/LGA 1155 (Socket H2)/LGA 1156 (Socket H)/LGA 1200 (Socket H5)/LGA 1700/LGA 2011 (Socket R)/LGA 2066 |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Base plate material | Copper |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination LED | Yes |
| Material | Aluminium/Copper |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Radiator material | Aluminum |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Radiator depth | 120 mm |
| Radiator height | 27 mm |
| Radiator width | 397 mm |
| Tube length | 400 mm |
| Waterblock depth | 72 mm |
| Waterblock height | 53.5 mm |
| Waterblock width | 72 mm |
| Package type | Box |
| Model | XC987 |
| Model name | LQ360PRO.ARGB |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.01555 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.52 kg |







































