Bundled software
Xbox Game Pass for PC_3 months (*Terms and exclusions apply. Offer only available in eligible markets for Xbox Game Pass for PC. Eligible markets are determined at activation. Game catalog varies by region, device, and time.)
Trial software
1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required, McAfee 30 days
Power up
Game with confidence thanks to Windows 11 Pro and up to Intel® Core™ Ultra 9 processor 275HX. Backed up by the serious gaming muscle of up to NVIDIA® GeForce RTX™ 5080 Laptop GPU and up to 32GB of DDR5-5600 RAM, the 2025 Strix G16 has the perfect amount of power to keep you gaming at peak performance. With additional features like NVIDIA Max-Q technologies, including Advanced Optimus, NVIDIA DLSS 4 with Multi Frame Generation, and a 2TB PCIe Gen 4 SSD, the Strix G16 is truly a force to be reckoned with.
- Windows 11 Home 64-bit
- Intel Core Ultra 9 275HX (36MB Cache)
- 40.6 cm (16") WQXGA 2560 x 1600 IPS-Level, NVIDIA GeForce RTX 5080 (16GB GDDR7)
- 16GB (5600MHz) DDR5-SDRAM & 1000GB SSD
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://rog.asus.com/laptops/rog-strix/rog-strix-g16-2025/ |
|---|---|
| Category Code | NB |
| Unit Box Height | 0.1 |
| Unit Box Length | 0.46 |
| Unit Box Width | 0.32 |
| Efficient cores | 16 |
| Efficient-core base frequency | 2.1 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.6 GHz |
| Maximum turbo power | 160 W |
| Performance cores | 8 |
| Performance-core base frequency | 2.7 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.4 GHz |
| Processor base power | 55 W |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor cache | 36 MB |
| Processor cores | 24 |
| Processor family | Intel Core Ultra 9 |
| Processor generation | Intel Core Ultra (Series 2) |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor model | 275HX |
| Processor threads | 24 |
| Anti-glare screen | Yes |
| Colour gamut | 100 % |
| Contrast ratio (typical) | 1200:1 |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Display diagonal | 16 " |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| HD type | WQXGA |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Panel type | IPS-Level |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| Touchscreen | No |
| Certified refurbished | No |
| Colour name | Eclipse Gray |
| Form factor | Clamshell |
| Introduction year | 2025 |
| Market positioning | Gaming |
| Product colour | Black,Grey |
| Product type | Laptop |
| AI software frameworks supported by NPU | DirectML/ONNX RT/OpenVINO/WebNN/Windows ML |
| Copilot+ PC | No |
| GPU performance up to | 8 TOPs |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 13 TOPs |
| Sparsity support | Yes |
| Total processor performance up to | 36 TOPs |
| Windows Studio effects support | Yes |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Card reader integrated | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 1000 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1000 GB |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 16 GB |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Discrete graphics memory type | GDDR7 |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Audio system | Smart Amp |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Front camera | Yes |
| Front camera HD type | Full HD |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000/2500 Mbit/s |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Intel® Thunderbolt 5 | Yes |
| Thunderbolt 5 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| Motherboard chipset | Intel HM870 Express |
| Copilot key | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard backlit colour | RGB |
| Keyboard backlit zone | 4-zone RGB |
| Numeric keypad | No |
| Pointing device | Touchpad |
| Microsoft Copilot | Yes |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Battery capacity | 90 Wh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging time (50%) | 30 min |
| Number of battery cells | 4 |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| AC adapter output current | 19 A |
| AC adapter output voltage | 20 V |
| AC adapter power | 380 W |
| DC-in jack | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Face recognition | Yes |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS/User |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Depth | 268 mm |
| Height (front) | 22.8 mm |
| Height (rear) | 30.8 mm |
| Weight | 2650 g |
| Width | 354 mm |
| AC adapter included | Yes |
| NB Family name | ROG Strix |
| Model name | G16 (2025) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.01472 cubm |
| Unit Calculated Weight | 5.09 kg |








