CUTTING EDGE TECHNOLOGIES AND PERFORMANCE
The be quiet! Dark Power Pro 13 1600W offers 80 PLUS® Titanium efficiency and world-class performance due to fully digital control and a frameless fan concept. With the latest PCIe 5.1 compatibility it is predetermined as the ATX 3.1 power supply for your next-gen graphics card.
- 80 PLUS Titanium efficiency (up to 94.5%)
- ATX 3.1 PSU with full support for PCIe 5.1 GPUs and GPUs with 6+2 pin connectors
- Handles massive power excursions
- Fully digital control and Active Rectifier + full bridge LLC technology for unmatched signal stability
- Improved and patented frameless Silent Wings fan for virtually inaudible operation at ordinary loads
- Full mesh PSU front with funnel-shaped air inlet
- Overclocking key switches between six 12V rails and one massive 12V rail
- Japanese 105°C capacitors ensure highest stability and reliability
- 2 PCIe 5.1 12V-2x6 600W and 6 PCIe 6+2 connectors for overclocked high-end GPUs
- Aluminum case and modular individually sleeved cables for magnificent appearance
be quiet! Dark Power Pro 13 | 1600W. Total power: 1600 W, AC input voltage: 115 - 240 V, Peak power: 1700 W. Motherboard power connector: 20+4 pin ATX, Motherboard power cable length: 60 cm, SATA power cable length: 500,600,750,800,900,950,1050 mm. Purpose: PC, Power supply unit (PSU) form factor: ATX, 80 PLUS certification: 80 PLUS Titanium. Product colour: Black, Cooling type: Active, Fan diameter: 13.5 cm. Cables included: CPU, PCIe, Peripheral (Molex), SATA
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.bequiet.com/en/powersupply/4393 |
|---|---|
| Category Code | PSU |
| Unit Box Height | 0.255 |
| Unit Box Length | 0.42 |
| Unit Box Width | 0.152 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 115 - 240 V |
| Combined power (+12V) | 1600 W |
| Combined power (+3.3V) | 150 W |
| Combined power (+5V) | 150 W |
| Combined power (+5Vsb) | 17.5 W |
| Combined power (-12V) | 6 W |
| Efficiency | 94.5 % |
| Hold time | 18 ms |
| Input current | 15 - 9 A |
| Max output current (+12V1) | 40 A |
| Max output current (+12V2) | 40 A |
| Max output current (+12V3) | 45 A |
| Max output current (+12V4) | 45 A |
| Max output current (+3.3V) | 25 A |
| Max output current (+5V) | 25 A |
| Max output current (+5Vsb) | 3.5 A |
| Max output current (-12V) | 0.5 A |
| Peak power | 1700 W |
| Power factor | 0.99 |
| Power protection features | Over current/Over power/Over voltage/Overheating/Short circuit/Under voltage |
| Total power | 1600 W |
| ATX power connector (20+4 pin) | Yes |
| Cabling type | Fully-Modular |
| CPU power cable length | 700 mm |
| EPS power connector (4+4 pin) | Yes |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Motherboard power cable length | 600 mm |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of PATA power connectors | 5 |
| Number of SATA power connectors | 16 |
| PCI Express connector | Yes |
| PCI Express power cable length | 600 mm |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 6 |
| Peripheral (Molex) power cable length | 1050/600/750/900 mm |
| SATA power cable length | 1050/500/600/750/800/900/950 mm |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Titanium |
| ATX version | 3.1 |
| Bearing technology | FDB |
| EPS version | 2.92 |
| Mean time between failures (MTBF) | 100000 h |
| Noise level | 31.1 dB |
| Power supply unit (PSU) form factor | ATX |
| Purpose | PC |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 135 mm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Cable tie(s) included | Yes |
| Cables included | CPU,PCIe,Peripheral (Molex),SATA |
| Compliance certificates | CCC/CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS/UKCA/WEEE |
| Depth | 200 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 2440 g |
| Width | 150 mm |
| Package depth | 417 mm |
| Package height | 152 mm |
| Package weight | 6900 g |
| Package width | 253 mm |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR/ErP/Triman |
| Sustainability compliance | Yes |
| Products per shipping (inner) case | 2 pc(s) |
| Shipping (inner) case height | 283 mm |
| Shipping (inner) case length | 440 mm |
| Shipping (inner) case net weight | 14600 g |
| Shipping (inner) case width | 325 mm |
| Warranty period | 10 year(s) |
| Model name | Dark Power Pro 13 1600W |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 2 |
| Unit Calculated Volume | 0.02105 cubm |
| Unit Calculated Weight | 7.15 kg |








