Superior technology and cooling
Silent Loop 3 420mm is the virtually inaudible and incredibly high performing All-in-One water cooling unit with state-of-the-art technology. Silent Loop 3 is the epitome of a German engineered piece of hardware that embodies what be quiet! is associated with.
- Highly engineered cooling block design
- Powerful 3-chamber pump design significantly reduces turbulences and noise
- Dampened and adjustable pump with 6-pole motor
- 3 Silent Wings 4 140mm PWM high-speed fans with radiator corners for virtually inaudible operation
- Incredibly high cooling performance
- Elegant premium design with discreet ARGB lighting
- Easy-to-access refill port and included coolant bottle for a long lifespan
- Flexible sleeved tubes and a convenient mounting ensure easy handling
- Product conception, design and quality control in Germany
be quiet! Silent Loop 3 420 mm. Type: All-in-one liquid cooler, Fan diameter: 14 cm, Airflow: 133.2 m³/h, Maximum air pressure: 2.36 mmH2O, Bearing type: Fluid Dynamic Bearing (FDB). Width: 140 mm, Depth: 52 mm, Height: 475 mm. Product colour: Black
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.bequiet.com/en/download/watercooler/5396?utm_source=newsletter |
|---|---|
| Category Code | COC |
| Unit Box Height | 0.205 |
| Unit Box Length | 0.5 |
| Unit Box Width | 0.16 |
| Airflow | 133.2 m³/h |
| Bearing type | Fluid Dynamic Bearing (FDB) |
| Fan diameter | 140 mm |
| Fan speed (max) | 1900 RPM |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 300000 h |
| Maximum air pressure | 2.36 mmH2O |
| Maximum airflow | 78.4 cfm |
| Noise level (high speed) | 34.3 dB |
| Noise level (low speed) | 19.4 dB |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Pump connector | 4-pin |
| Pump motor speed | 3500 RPM |
| Pump motor speed (max) | 3500 RPM |
| Pump motor speed (min) | 1700 RPM |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Suitable location | Processor |
| Supported processor sockets | LGA 1150 (Socket H3)/LGA 1151 (Socket H4)/LGA 1155 (Socket H2)/LGA 1200 (Socket H5)/LGA 1700/LGA 1851/Socket AM4/Socket AM5/Socket TR4/Socket TR5 |
| Type | All-in-one liquid cooler |
| Base plate material | Copper |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination LED | Yes |
| LED connector type | 3-pin |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Radiator material | Aluminum |
| Fan current | 0.3 A |
| Fan power consumption | 3.6 W |
| Fan voltage | 12 V |
| LED voltage | 5 V |
| Cable length | 0.5 m |
| Depth | 52 mm |
| Fan dimensions (W x D x H) | 120 x 120 x 25 mm |
| Height | 475 mm |
| Package depth | 499 mm |
| Package height | 154 mm |
| Package weight | 3300 g |
| Package width | 204 mm |
| Radiator depth | 457 mm |
| Radiator height | 27 mm |
| Radiator width | 140 mm |
| Tube length | 400 mm |
| Waterblock depth | 56 mm |
| Waterblock height | 93.5 mm |
| Waterblock width | 80 mm |
| Weight | 2010 g |
| Width | 140 mm |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS/UKCA/WEEE |
| Sustainability certificates | Triman |
| Warranty period | 3 year(s) |
| CPU bracket(s) | Yes |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Package type | Box |
| Screws included | Yes |
| Thermal grease | Yes |
| Products per shipping (inner) case | 4 pc(s) |
| Shipping (inner) case gross weight | 14800 g |
| Shipping (inner) case height | 336 mm |
| Shipping (inner) case length | 511 mm |
| Shipping (inner) case width | 424 mm |
| Model | BW026 |
| Model name | Silent Loop 3 420mm |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.01901 cubm |
| Unit Calculated Weight | 3.51 kg |

















