Impressive lighting and airflow
Pure Base 501 DX Black is an impressively illuminated be quiet! ATX case with compact dimensions and high airflow for any application. Elevate your system with the elegant ARGB lighting and relish the show.
- High airflow intake front panel and top cover for maximum performance
- 3 preinstalled Pure Wings 3 140mm PWM fans for extraordinary air pressure
- Dynamic case front design with elegant ARGB lighting inside and outside of the case
- ARGB controller with motherboard sync option
- Generous space for high-end graphics cards and large coolers, despite compact footprint
- Optional vertical graphics card installation
- Water cooling ready for radiators up to 360mm
- USB 3.2 Gen. 2 Type C for best connectivity
- Comfortable cable management thanks to a clever and space-optimized cable routing design
- Side panel made of tempered glass
- Support for two 3.5" or five 2.5" drives
- Product conception, design and quality control in Germany
be quiet! Pure Base 501 DX Black. Form factor: Midi Tower, Type: PC, Product colour: Black. Supported power supply form factors: ATX, PS2. Front fans installed: 1x 140 mm, Front fans diameters supported: 120,140 mm, Rear fans installed: 1x 140 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5". Width: 231 mm, Depth: 450 mm, Height: 463 mm
Specifikacijos
| Quantity | 6 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.bequiet.com/en/download/case/5751?utm_source=newsletter |
| Category Code | CAS |
| Unit Box Height | 0.51 |
| Unit Box Length | 0.52 |
| Unit Box Width | 0.29 |
| Anti-dust filter | Yes |
| Form factor | Midi Tower |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Front |
| Material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS)/Glass/Steel |
| Maximum graphics card length | 368 mm |
| Maximum PSU length | 200 mm |
| Number of 2.5" bays | 5 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Product colour | Black |
| Side window | Yes |
| Supported motherboard form factors | ATX/micro ATX/Mini-ATX |
| Type | PC |
| Power supply included | No |
| Supported power supply form factors | ATX/PS2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Fan power consumption | 3.6 W |
| Fan rated current | 0.06 A |
| Fan rated voltage | 5 - 13.2 V |
| Front fans diameters supported | 120/140 mm |
| Front fans installed | 1x 140 mm |
| Front radiator sizes supported | 120/140/240/280/360 mm |
| Liquid cooling capability | Yes |
| Maximum air pressure | 0.96 mmH2O |
| Maximum airflow | 57.4 cfm |
| Noise level (high speed) | 21.9 dB |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rear fans diameters supported | 120/140 mm |
| Rear fans installed | 1x 140 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120/140 mm |
| Top fans diameters supported | 120/140 mm |
| Top fans installed | 1x 140 mm |
| Top radiator sizes supported | 120/240 mm |
| Supported HDD sizes | 2.5/3.5 " |
| Compliance certificates | CE/RoHS/UKCA/WEEE |
| Sustainability certificates | Triman |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Depth | 450 mm |
| Height | 463 mm |
| Weight | 7800 g |
| Width | 231 mm |
| Package depth | 518 mm |
| Package height | 503 mm |
| Package weight | 9200 g |
| Package width | 292 mm |
| Fan connector | 4-pin |
| Volume | 24.4 L |
| Model name | PURE BASE 501 DX |
| Case product features | Transparent panel |
| Cooling & Ventilation System | Fan at top 1x Pure Wings 3 140mm PWM White; Fan at front 1x Pure Wings 3 140mm PWM White; Fan at rear 1x Pure Wings 3 140mm PWM White |
| Model | BGW76 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.076908 cubm |
| Unit Calculated Weight | 9.05 kg |









