The Club 3D HDMI™ 2.0 High Speed 4K UHD cable enables the connection of your HDMI™ 2.0 supported Gaming PC or Laptop to an (Ultra) High Definition Monitor or other HDMI™ 2.0 supported device. It fully supports the ‘HDMI High Speed with Ethernet’ specification, ensuring that video up to 4K UHD 3840x2160p at 60Hz is supported, as well as audio and data streams. The cable combines the unmatched signal quality and convenience of HDMI™ connectivity with the power and flexibility of home entertainment networking. It
includes a dedicated data channel into the HDMI™ link, enabling high speed networking at up to 100 Mbps. It is the ideal solution for the ultimate future proof HDMI™ 4K UHD Gaming and Viewing experience.
- Supports resolutions up to 4096 x 2160p at 60Hz
- Supports bandwidth up to 18B Gbps and all other HDMI 2.0 specs
- Certified by HDMI.org
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://club-3d.com/index.php/products/reader.en/product/hdmi-20-high-speed-4k60hz-uhd-cable-.html |
|---|---|
| Category Code | VCB |
| CnCode | 85444290 |
| Unit Box Height | 0.045 |
| Unit Box Length | 0.145 |
| Unit Box Width | 0.145 |
| 3D | Yes |
| Cable length | 3 m |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI 2.0 |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector gender | Male/Male |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| HDMI cable type | Premium High Speed HDMI cable with Ethernet |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black/Silver |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080)/3840 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p/2160p |
| Certification | ROHS, FCC nd CE EMI, Premium Certification by HDMI.org |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Weight | 200 g |
| Package depth | 65 mm |
| Package height | 190 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 190 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Cable colour | Black |
| Depth | 10 mm |
| Length | 3000 mm |
| Paper/cardboard packaging weight | 63 g |
| Plastic packaging weight | 5 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model name | HDMI 2.0 Cable 3Meter UHD 4K/60Hz 18Gbps Certified Premium High Speed |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0009461 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.26 kg |



















