The LUCIA ink range of professional inks deliver rich, high density colours excellent colour gamut and reliable quality. This pigment-based ink system offers outstanding photo permanence. The 14ml red ink tank allows you to print up to 1045 photos in 10x15cm or 144 in A3+ size at ISO/IEC 29102† standard.
- Genuine Canon Ink produces on average 35% more quality prints than imitation cartridges†††
- Genuine Canon Ink provides consistent quality prints 100% of the time†††
- Genuine Canon Ink is 100% reliable so you can print with less stress†††
- Return every ink and toner cartridge to be reused or recycled. It's free, easy and environmentally friendly.
Canon PGI-72R Red Ink Cartridge. Colour ink type: Pigment-based ink, Cartridge capacity: Standard Yield, Colour ink page yield: 1045 pages, Printing colours: Red, Quantity per pack: 1 pc(s)
Specifikacijos
| Quantity | 0 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://store.canon.co.uk/6410B001/ |
| Category Code | SIJ |
| Unit Box Height | 0.1 |
| Unit Box Length | 0.14 |
| Unit Box Width | 0.03 |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Colour | Yes |
| Colour ink page yield | 1045 pages |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Compatibility | Canon PIXMA PRO-10 |
| Country of origin | Japan |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Print technology | Inkjet printing |
| Printing colours | Red |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Type | Original |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Package type | Blister |
| Page yield footnote | 10x15cm, ISO/IEC 24734 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00042 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.052 kg |



