The Chieftec Hawk gaming chassis is an elegant and down-to-earth gaming case with a polished aluminum front panel design. Dust filters are preinstalled at the front and bottom inlets, ensuring that the system remains dust-free and clean.
With all the features a modern gaming chassis needs and a build quality that will impress, the Hawk is the right choice for gamers that prefer an understated design.
- Elegant and sleek aluminum front panel
- All dust filters pre-installed
- Easy cable management layout
Chieftec Hawk. Form factor: Tower, Type: PC, Product colour: Black. Front fans diameters supported: 120 mm, Rear fans diameters supported: 120 mm, Front radiator sizes supported: 240 mm. Supported HDD sizes: 2.5,3.5″. Width: 202 mm, Depth: 435 mm, Height: 453 mm. Package weight: 6.5 kg
Specifikacijos
| Quantity | 0 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.chieftec.eu/products-detail/61/AL-02B-OP |
| Category Code | CAS |
| Unit Box Height | 0.505 |
| Unit Box Length | 0.5 |
| Unit Box Width | 0.263 |
| Anti-dust filter | Yes |
| Cable management | Yes |
| Form factor | Tower |
| Material | Aluminium/SPCC |
| Maximum CPU cooler height | 166 mm |
| Maximum graphics card length | 349 mm |
| Maximum PSU length | 200 mm |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 5.25" bays | 1 |
| Number of expansion slots | 7 |
| Number of external 5.25" bays | 1 |
| On/off button | Yes |
| Product colour | Black |
| Reset button | Yes |
| Side window | No |
| Supported motherboard form factors | ATX/micro ATX/Mini-ITX |
| Type | PC |
| Power supply included | No |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Front fans diameters supported | 120 mm |
| Front radiator sizes supported | 240 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Supported HDD sizes | 2.5/3.5 " |
| Depth | 435 mm |
| Height | 453 mm |
| Material thickness | 0.6 mm |
| Weight | 5500 g |
| Width | 202 mm |
| Package weight | 6500 g |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Model name | HAWK |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.06641 cubm |
| Unit Calculated Weight | 6.6 kg |







