This outstanding 120mm fan is an ideal addition to any gaming PC, promising impressive performance and stunning ARGB lighting with low noise levels. The XPF120G.ARGB.PWM fan features an integrated PWM function that allows for precise control of the fan speed to ensure optimal cooling performance. Even during demanding gaming sessions, this fan guarantees good and quiet airflow. One outstanding feature of this fan is its ARGB lighting. The vibrant lighting effects extend beyond the fan core, creating an impressive display of colors. The lighting can be customized individually to make the PC shine in a variety of colors. The fan can be mounted both inside the case and on a radiator or CPU cooler.
- optimal performance in every situation
- hydro bearing LED PWM-Fan
- LED effect with seven different colour options during operation
- airflow optimized rotor blades
| Summary | Xilence XPF120G.ARGB.PWM Lüfter. Type: Fan, Fan diameter: 12 cm, Rotational speed (min): 500 RPM, Rotational speed (max): 1800 RPM, Bearing type: Hydraulic. Width: 120 mm, Depth: 120 mm, Height: 25 mm. Product colour: Transparent |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.xilence.net/en/case-fans/257 |
| Category Code | COS |
| Unit Box Height | 0.13 |
| Unit Box Length | 0.17 |
| Unit Box Width | 0.03 |
| Bearing type | Hydraulic |
| Fan diameter | 120 mm |
| Maximum airflow | 66 cfm |
| Rotational speed (max) | 1800 RPM |
| Rotational speed (min) | 500 RPM |
| Type | Fan |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| Product colour | Transparent |
| Rated voltage | 12 V |
| Starting voltage | 10.8 V |
| Depth | 120 mm |
| Height | 25 mm |
| Package depth | 30 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package weight | 173 g |
| Package width | 135 mm |
| Width | 120 mm |
| Model | XF092 |
| Model name | XPF120G.ARGB.PWM |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.000663 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.168 kg |







