The Neomounts FPMA-C020BLACK is a tilt- and swivel ceiling mount for flat screens up to 40″ (102 cm). This mount is a great choice for space saving placement or when wall mounting and floor placement is not an option.
Neomounts versatile tilt (90°) technology allows the mount to change to any viewing angle to fully benefit from the capabilities of the flat screen. The support is easily height adjustable from 26,5 to 40 centimetres. An innovative cable management conceals and routes cables from ceiling to TV. Hide your cables in the column to keep it nice and tidy.
Neomounts FPMA-C020BLACK has one pivot point and is suitable for screens up to 40″ (102 cm). The weight capacity of this product is 20 kg. The ceiling mount is suitable for screens that meet VESA hole pattern 75×75 or 200x200mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates.
All installation material is included with the product.
| Summary | Neomounts FPMA-C020BLACK Monitor/TV mount ceiling 10-40" – h 26,5-40 cm. Maximum weight capacity: 20 kg, Minimum screen size: 25.4 cm (10"), Maximum screen size: 101.6 cm (40"), Minimum VESA mount: 75 x 75 mm, Maximum VESA mount: 200 x 200 mm. Height adjustment range: 265 – 400 mm, Tilt angle range: 0 – 90°. Product colour: Black |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.neomounts.com/default.asp?pageid=44&artdetail=FPMA-C020BLACK |
| Category Code | TMS |
| Unit Box Height | 0.09 |
| Unit Box Length | 0.34 |
| Unit Box Width | 0.23 |
| Maximum screen size | 40 " |
| Maximum VESA mount | 200 x 200 mm |
| Maximum weight capacity | 20 kg |
| Maximum weight capacity (per display) | 20 kg |
| Minimum screen size | 10 " |
| Minimum VESA mount | 75 x 75 mm |
| Mounting type | Ceiling |
| Number of displays supported | 1 |
| Panel mounting interface | 100 x 100/100 x 200/200 x 100/200 x 200/75 x 200/75 x 75 mm |
| Height adjustment | Yes |
| Height adjustment range | 265 – 400 mm |
| Height adjustment type | Manual |
| Rotating | Yes |
| Swivel angle | 90 ° |
| Swivelling | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | 0 – 90 ° |
| Type | Full motion |
| Housing material | Steel |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Package net weight | 1720 g |
| Height | 400 mm |
| Weight | 1720 g |
| Package depth | 90 mm |
| Package height | 330 mm |
| Package weight | 1700 g |
| Package width | 228 mm |
| Harmonized System (HS) code | 7326909890 |
| Master (outer) case gross weight | 16800 g |
| Master (outer) case height | 345 mm |
| Master (outer) case length | 245 mm |
| Master (outer) case net weight | 13800 g |
| Master (outer) case width | 745 mm |
| Products per master (outer) case | 8 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 120 pc(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.007038 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.02 kg |











