Compact. Never Compromised
Designed as the compact sibling of the X5, the X5M brings the same gaming spirit in a smaller M-ATX form. It inherits the bold aesthetics, wide compatibility, ARGB fan support, delivering high-performance potential in a friendly size.
Refined Elegance
Featuring carbon fiber print detailing on the front panel, the X5M carries forward a modern, car-racing-inspired aesthetic with a stylish touch.
Excellent Hardware Compatibility
- GeForce RTX™ 50 Series Supported
- Mainstream CPU Cooler Supported
- Standard ATX PSU Supported
- Up to 2 HDDs & 4 SSDs Storage Supported
High-Airflow Mesh
Boost cooling performance with a high-airflow mesh front panel featuring up to 35% porosity.
Ready to Flow & Glow
Pre-installed with 4 ARGB fans. Choose from 25 built-in lighting modes using the dedicated LED button, or take full control through motherboard synchronization.
Superior Cooling Potential
With 360mm AIO support on both the top and front, the X5M breaks past the 240mm limit seen in previous M-ATX cases, offering exceptional cooling capacity in a compact form.
Versatile Connectivity
Features a range of ports, including USB 2.0, USB 3.0, and USB Type-C, offering quick data transfer and versatile connectivity for all your devices.
Compact Size - Micro-ATX Ready
Perfectly fits Micro-ATX motherboards, offering powerful performance in a compact form—ideal for space-saving setups without compromise.
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.montechpc.com/X5M |
|---|---|
| Category Code | CAS |
| Unit Box Height | 0.535 |
| Unit Box Length | 0.495 |
| Unit Box Width | 0.275 |
| Anti-dust filter | Yes |
| Form factor | Micro Tower |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Case fans |
| Maximum CPU cooler height | 165 mm |
| Maximum graphics card length | 405 mm |
| Maximum PSU length | 230 mm |
| Number of 2.5" bays | 4 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 5 |
| On/off button | Yes |
| Product colour | White |
| RGB control button | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Supported motherboard form factors | micro ATX/Mini-ITX |
| Transport wheels | No |
| Type | PC |
| Power supply included | No |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio output | Yes |
| Built-in display | No |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Fan speed | 1200 - 1400 RPM |
| Front fans diameters supported | 120/140 mm |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Front radiator sizes supported | 120/140/240/280/360 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Top fans diameters supported | 120/140 mm |
| Top radiator sizes supported | 120/140/240/280/360 mm |
| Card reader integrated | No |
| SSD form factor | 2.5" |
| Supported HDD sizes | 3.5 " |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Depth | 468 mm |
| Height | 450 mm |
| Width | 215 mm |
| Package depth | 525 mm |
| Package height | 510 mm |
| Package width | 287 mm |
| Model name | X5M |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.07283 cubm |
| Unit Calculated Weight | 7.2 kg |







