Enhanced, Evolved, and Elevated
Building on the success of the X3, the X5 enhances every aspect—better compatibility, streamlined fan cabling, and upgraded lighting from fixed RGB to ARGB for full customization. Designed for gamers, creators, and enthusiasts, it’s the next evolution in PC cases.
Premium Accents for a Sleek Look
With carbon fiber print detailing on the front panel, the X5 adds a subtle yet stylish touch, enhancing its modern and premium aesthetic.
Unwavering Stability
Featuring an adjustable GPU support that keeps your graphics card secure and stable.
Excellent Hardware Compatibility
- GeForce RTX™ 50 Series Supported
- Mainstream CPU Cooler Support
- Standard ATX PSU Support
- HDD & SSD Support
High-Airflow Mesh
Boost cooling performance and system stability with a high-airflow mesh front panel—featuring up to 33% porosity to maximize intake and keep temperatures in check.
Cool, Bright, and Ready to Go
Preinstalled with 4 ARGB fans, with 25 built-in lighting modes at the touch of a button or full control with motherboard delivering powerful cooling and vibrant lighting.
Superior Cooling Potential
With 360mm AIO support in both top and front mounts, the X5 offers superior cooling performance, surpassing the X3’s 240mm limit to keep high-performance systems running at optimal temperatures.
Versatile Connectivity
Features a range of ports, including USB 2.0, USB 3.0, and USB Type-C, offering quick data transfer and versatile connectivity for all your devices.
- Premium Accents for a Sleek Look
- Unwavering Stability
- Excellent Hardware Compatibility
- High-Airflow Mesh
- Cool, Bright, and Ready to Go
- Superior Cooling Potential
- Versatile Connectivity
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.montechpc.com/x5 |
|---|---|
| Category Code | CAS |
| Unit Box Height | 0.54 |
| Unit Box Length | 0.55 |
| Unit Box Width | 0.28 |
| Anti-dust filter | Yes |
| Form factor | Midi Tower |
| Illumination | Yes |
| Illumination colour | Multi |
| Illumination location | Case fans |
| Maximum CPU cooler height | 165 mm |
| Maximum graphics card length | 410 mm |
| Maximum PSU length | 230 mm |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of expansion slots | 7 |
| On/off button | Yes |
| Product colour | Black |
| RGB control button | Yes |
| Suitable for | Gaming |
| Supported motherboard form factors | ATX/EATX/micro ATX/Mini-ITX/SSI CEB |
| Transport wheels | No |
| Type | PC |
| Power supply included | No |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Audio output | Yes |
| Built-in display | No |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB 3.0 | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| Fan speed | 1200 - 1400 RPM |
| Front fans diameters supported | 120/140 mm |
| Front fans installed | 3x 140 mm |
| Front radiator sizes supported | 120/140/240/280/360 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Number of top fans supported (max) | 3 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Rear fans installed | 1x 120 mm |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Top fans diameters supported | 120/140 mm |
| Top radiator sizes supported | 120/140/240/280/360 mm |
| Card reader integrated | No |
| SSD form factor | 2.5" |
| Supported HDD sizes | 3.5 " |
| Warranty period | 1 year(s) |
| Depth | 482 mm |
| Height | 496 mm |
| Width | 216 mm |
| Package depth | 550 mm |
| Package height | 530 mm |
| Package width | 270 mm |
| Model name | X5 |
| Case product features | Transparent panel |
| Model | X5 (B) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.08316 cubm |
| Unit Calculated Weight | 7.3 kg |





