This new smart series offers both quality and efficiency. The PSU itself is painted in decent black, equipped with long native cables, a power cord, and a solid carton to protect it. With an efficiency of over 85%, the GPS-650A8 fulfills the requirement of green power at an attractive price.
| Summary | Chieftec GPS-650A8. Total power: 650 W, AC input voltage: 220 – 240 V, AC input frequency: 47 – 63 Hz. Motherboard power connector: 20+4 pin ATX, SATA power cable length: 150,500 mm, PCI Express power cable length: 50 cm. Purpose: PC, Power supply unit (PSU) form factor: PS/2, 80 PLUS certification: 80 PLUS Bronze. Product colour: Black, Cooling type: Active, Fan diameter: 12 cm. Cables included: AC, PCIe, Peripheral (Molex), SATA |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.chieftec.eu/products-detail/178/SMART_SERIES/242/GPS-650A8 |
| Category Code | PSU |
| Unit Box Height | 0.095 |
| Unit Box Length | 0.235 |
| Unit Box Width | 0.17 |
| AC input frequency | 47 – 63 Hz |
| AC input voltage | 220 – 240 V |
| Combined power (+12V) | 600 W |
| Combined power (+3.3V) | 120 W |
| Combined power (+5V) | 120 W |
| Combined power (+5Vsb) | 12.5 W |
| Combined power (-12V) | 3.6 W |
| Efficiency | 85 % |
| Input current | 5 A |
| Max output current (+12V1) | 50 A |
| Max output current (+3.3V) | 20 A |
| Max output current (+5V) | 20 A |
| Max output current (+5Vsb) | 2.5 A |
| Max output current (-12V) | 0.3 A |
| Power factor | 0.9 |
| Power Factor Correction (PFC) type | Active |
| Power protection features | Over power/Over voltage/Short circuit/Under voltage |
| Total power | 650 W |
| Cabling type | Non-Modular |
| EPS power connector (8-pin) | Yes |
| Floppy disk drive connector | Yes |
| Floppy drive power connector | 1 |
| Motherboard power connector | 20+4 pin ATX |
| Number of SATA power connectors | 6 |
| PCI Express connector | Yes |
| PCI Express power cable length | 500 mm |
| PCI Express power connectors (6+2 pin) | 2 |
| Peripheral (Molex) power connectors (4-pin) | 2 |
| SATA power cable length | 150/500 mm |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Bronze |
| ATX version | 2.3 |
| Power supply unit (PSU) form factor | PS/2 |
| Purpose | PC |
| Supported motherboard form factors | ATX |
| Cooling type | Active |
| Fan diameter | 120 mm |
| Number of fans | 1 fan(s) |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Cables included | AC,PCIe,Peripheral (Molex),SATA |
| Certification | CE, CB, EAC, ErP, RoHS, interseroh, TÜV |
| Depth | 150 mm |
| Height | 87 mm |
| Width | 140 mm |
| Package type | Box |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.005105 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.81 kg |






