This 3Meter DisplayPort cable enables the connection of your DisplayPort supported device to a monitor or other DisplayPort supported device. It features locking DisplayPort connectors providing a secure, dependable connection. Simply press the built-in-one touch latch button to unlock the connector. The cable soft UltraFlex jacket protects from bends and deformation that can damage the cable.
Features
• DisplayPort 1.2 compatible - supports version 1.1a
• Computer resolutions up to 3840x2160 at 60Hz and 3D video
• Supports all HDTV resolutions including 1080p and 4K
• Latching connectors for a secure, reliable connection
• Up to 5.4 Gbps per lane throughput - 21.6 Gbps total
*Please note, features are subject to the capabilities of the computer and
graphics solution
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/index.php/products/reader.en/product/displayport-cable-ver-12.html |
|---|---|
| Category Code | CDP |
| Unit Box Height | 0.175 |
| Unit Box Length | 0.175 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| 3D | Yes |
| Bandwidth | 21600 MB/s |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 21.6 Gbit/s |
| DisplayPort version | 1.2 |
| HDCP | Yes |
| Latching connectors | Yes |
| Magnetically shielded | Yes |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Certification | ROHS, FCC, and CE EM |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 160 g |
| Package depth | 139 mm |
| Package height | 255 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 45 mm |
| Paper/cardboard packaging weight | 63 g |
| Plastic packaging weight | 5 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model name | CAC-1064 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001378 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.22 kg |

