The Club 3D CAC-2314 HDMI™ 2.0 4K60Hz UHD RedMere® Cable M/M 15 m/49.21ft 28 AWG enables the connection of your HDMI™ supported Gaming PC or Laptop to an (Ultra) High Definition Monitor or other HDMI™ supported device. It fully supports the HDMI™ 2.0 with Ethernet specification, ensuring that video up to 4K UHD, 4096x2160p at 60Hz is supported, as well as audio and data streams.
RedMere® Technology
The CAC-2314 contains Active Chips with HDMI™ in-cable equalisation technology, with advanced signal processing allowing to support wide band data across relative thin and long cables while maintaining compatibility with the next generation of HDMI™ 2.0 devices.
- Supports HDMI™ 2.0 specifications
- Resolution Support up to 4096x2160 at 60Hz
- Contains active in-cable equalisation- and correction technology
Specifikacijos
| Quantity | 3 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/en/detail/2437/hdmi_2.0_4k60hz_redmere_cable_15m-49.2ft/ |
| Category Code | VCB |
| Unit Box Height | 0.21 |
| Unit Box Length | 0.21 |
| Unit Box Width | 0.075 |
| 3D | Yes |
| Cable length | 15 m |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| HDMI version | 2.0 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080)/4096 x 2160 |
| Supported video modes | 1080p/2160p |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Certification | ROHS, FCC, CE EMI |
| Weight | 1202 g |
| Package depth | 75 mm |
| Package height | 210 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 1314 g |
| Package width | 210 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Paper/cardboard packaging weight | 95 g |
| Plastic packaging weight | 7 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 475 g |
| Total plastic packaging weight | 35 g |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model name | HDMI 2.0 4K60Hz RedMere cable 15m/49.2ft |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.003308 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.29 kg |










