CAC-1320 – High Speed HDMI™ 1.4 HD Extension Cable
This High Speed HDMI™ 1.4 HD Extension Cable 5m/ 16ft Male/Female, enables you to extend your HDMI™ interface of HDTV to any HD device with an HDMI™ output like your Blu-Ray™ Player, Xbox™, PlayStation™, Apple TV™, Streaming Player, HD Cable Box or PC.
Now-a-days we have many devices that we want to connect to our TV which makes this product a great solution because it creates flexibility for the placing of such devices. The High Speed HDMI™ 1.4 HD Extension Cable 5m/ 16ft Male/Female Cable is HDMI1.4 compliant and supports HDCP 1.3 to ensure smooth transfer of you Video and Audio signals over the full length of this Extension Cable.
| Summary | CLUB3D High Speed HDMI™ 1.4 HD Extension Cable 5m/16ft Male/Female. Cable length: 5 m, Connector 1: HDMI Type A (Standard), Connector 1 gender: Male, Connector 2: HDMI Type A (Standard), Connector 2 gender: Female, Connector contacts plating: Gold, HDMI version: 2.0, 3D, Data transfer rate: 10.2 Gbit/s, Product colour: Black |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/index.php/products/reader.en/product/high-speed-hdmi-14-hd-extension-cable-5-m-16-ft-malefemale.html |
| Category Code | VCB |
| Unit Box Height | 0.175 |
| Unit Box Length | 0.175 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| 3D | Yes |
| AWG wire size | 30 |
| Cable length | 5 m |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Female |
| Connector contacts plating | Gold |
| Data transfer rate | 10.2 Gbit/s |
| Dolby technologies | Dolby TrueHD/DTS-HD Master Audio |
| HDCP | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Weight | 320 g |
| Package depth | 45 mm |
| Package height | 175 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 175 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Depth | 10 mm |
| Length | 5000 mm |
| Paper/cardboard packaging weight | 63 g |
| Plastic packaging weight | 5 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Width | 20 mm |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Model name | CAC-1320 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.001378 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.34 kg |





