The Club 3D Mini DisplayPort™ 1.4 HBR3 cable enables the connection of your Mini DisplayPort™ supported (Gaming) PC or Laptop to an (Ultra) High Resolution Monitor or other Mini DisplayPort™ supported device. Mini DisplayPort™ 1.4 adds support for Display Stream Compression 1.2 (DSC), Forward Error Correction, and extends the maximum number of inline audio channels to 32.
The soft UltraFlex jacket protects the cable from bends and deformation damage.
Share
Features
• Fully DisplayPort™ Version 1.4 Compliant, HBR3, 32.4Gbps
• Support for Display Stream Compression (DSC) 1.2
• Support for Forward Error Correction
• Support for up to 32 Inline Audio Channels
• Downwards compatible to older Displayport standards
• Support resolutions up to 8K @ 60Hz
- Fully DisplayPort™ Version 1.4 Compliant, HBR3, 32.4Gbps
- Support for Display Stream Compression (DSC) 1.2
- Support resolutions up to 8K @ 60Hz
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.club-3d.com/en/detail/2356/minidisplayport_1.4_hbr3_cable_m-m_2m-6.56_ft./ |
|---|---|
| Category Code | CDP |
| Unit Box Height | 0.15 |
| Unit Box Length | 0.145 |
| Unit Box Width | 0.045 |
| 3D | Yes |
| Cable length | 2 m |
| Cable type | Round cable |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Connector gender | Male/Male |
| Data transfer rate | 32.4 Gbit/s |
| Display Stream Compression (DSC) | Yes |
| Display Stream Compression (DSC) version | 1.2 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Number of shielding layers | 3 |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Black |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160/7680 x 4320 |
| Supported video modes | 2160p/4320p |
| Certification | RHOS, CE, FCC |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight | 91 g |
| Package depth | 145 mm |
| Package height | 45 mm |
| Package type | Box |
| Package width | 145 mm |
| Paper/cardboard packaging weight | 63 g |
| Plastic packaging weight | 5 g |
| Total paper/cardboard packaging weight | 0 g |
| Total plastic packaging weight | 0 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 8544 4290 |
| Length | 4000 mm |
| Model name | CAC-1164 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0009788 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.11 kg |






