Series Overview
With advanced deep learning algorithm, Dahua WizSense 3 Series
network camera supports intelligent functions, such as perimeter
protection and smart motion detection. With starlight technology, this
series camera provides a better image effect in the condition of low
illuminance.
Launched by Dahua Technology, WizSense is a series of AI products and
solutions that adopt independent AI chip and deep learning algorithm.
It focuses on human and vehicle with high accuracy, enabling users to
fast act on defined targets. Based on Dahua's advanced technologies,
WizSense provides intelligent, simple and inclusive products and
solutions.
Functions
EPTZ
With advanced target detection and tracking algorithms, Dahua EPTZ
technology can simultaneously zoom in and track multiple humans and
vehicles that trigger alarms. It provides rich details and a panoramic
view at the same time.
SMD 3.0
With intelligent algorithm, Dahua Smart Motion Detection technology
can categorize the targets that trigger motion detection and filter the
motion detection alarm triggered by non-concerned targets to realize
effective and accurate alarm.
Smart H.265+ & Smart H.264+
With advanced scene-adaptive rate control algorithm, Dahua smart
encoding technology realizes the higher encoding efficiency than H.265
and H.264, provides high-quality video, and reduces the cost of storage
and transmission.
Perimeter Protection
With deep learning algorithm, Dahua Perimeter Protection technology
can recognize human and vehicle accurately. In restricted area (such
as pedestrian area and vehicle area), the false alarms of intelligent
detection based on target type (such as tripwire, intrusion) are largely
reduced.
- 4-MP 1/2.7" CMOS starlight-grade image sensor, low luminance, and high definition image
- Outputs 4 MP (2688 × 1520) @25/30 fps, and supports max. 5 MP (2880 × 1620) @20 fps
- H.265 codec, high compression rate, ultra-low bit rate
- Built-in IR LED, and the max. illumination distance is 15 m
- ROI, SMART H.264 +/H.265+, AI H.264/H.265, flexible coding, applicable to various bandwidth and storage environments
- Rotation mode, WDR, 3D NR, HLC, BLC, digital watermarking, applicable to various monitoring scenes
- Intelligent monitoring: Intrusion, tripwire (the two functions support the classification and accurate detection of vehicle and human)
- Abnormality detection: Motion detection, video tampering, scene changing, audio detection, no SD card, SD card full, SD card error, network disconnection, IP conflict, illegal access, and voltage detection
- Alarm: 1 in, 1 out; audio: 1 in, 1 out; supports max. 256 G Micro SD card; built in MIC
- 12 VDC/PoE power supply
- IP67, IK10 protection
- EPTZ: Enlarge and track the targets of intelligent alarms
- SMD 3.0
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Network-Cameras/WizSense-Series/3-Series/Wide-Angle/IPC-HDBW3441R-AS-P |
|---|---|
| Category Code | FNC |
| CnCode | 85258900 |
| Unit Box Height | 0.19 |
| Unit Box Length | 0.19 |
| Unit Box Width | 0.16 |
| Fog proof | Yes |
| Form factor | Dome |
| Housing material | Metal |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| LED indicators | Yes |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | Assorted colours |
| Weatherproof | Yes |
| Alarm input/output | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Day/night mode | Yes |
| Dynamic range | 120 dB |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Adjustment shutter speed | Auto/Manual |
| Angle of rotation | 355 ° |
| Camera shutter speed | 1/3 s-1/100,000 s |
| Camera shutter type | Electronic |
| Camera tilt control | No |
| Lens viewing angle, diagonal | 175 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 170 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 75 ° |
| Minimum illumination | 0.0005 lx |
| Pan range | 0 - 355 ° |
| Tilt angle range | 0 - 80 ° |
| White balance | Auto/Custom modes/Manual/Natural/Outdoor/Street lamp |
| Number of effective pixels (H x V) | 2880 x 1620 pixels |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Closest focusing distance | 0.6 m |
| Fixed focal length | 2.1 mm |
| Maximum aperture number | 2 |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Gain control type | Auto/Manual |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Maximum resolution | 2880 x 1620 pixels |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Region of Interest (ROI) encoding | Yes |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video compression formats | H.264/H.264B/H.265/M-JPEG |
| Video formats supported | H.264+/H.265+ |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Number of users | 20 user(s) |
| Streaming method | Multicast/Unicast |
| Supported network protocols | IPv4; IPv6; HTTP;TCP; UDP; ARP; RTP; RTSP; RTCP; RTMP; SMTP; FTP; SFTP; DHCP; DNS; DDNS; QoS; UPnP; NTP; Multicast; ICMP; IGMP; NFS; SAMBA; PPPoE; SNMP |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Internal memory | 512 MB |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| ROM capacity | 128 MB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Behavior analysis | Intrusion detection,Line crossing detection |
| Web browser | Yes |
| Web-based management | Yes |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (max) | 6.4 W |
| Power consumption (Power over Ethernet (PoE)) | 7.7 W |
| Power consumption (typical) | 3.2 W |
| Power source type | DC,PoE |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Diameter | 122 mm |
| Height | 94 mm |
| Weight | 500 g |
| Package weight | 770 g |
| Number of cameras | 1 |
| Model | IPC-HDBW3441R-AS-P-0210B |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.005776 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.775 kg |


