Certification
CE: EN55032/EN55024/EN50130-4 FCC: 15 B,ANSI C63.4- 2014
Supported graphics resolutions
1280 x 960/1920 x 1080 (HD 1080)/2048 x 1536 (QXGA)/2560 x 1440/352 x 240/352 x 288/704 x 480/704 x 576
Supported network protocols
IPv4; IPv6; HTTP; HTTPS; 802.1x; Qos; FTP; SMTP; UPnP; SNMPv1/v2c/v3(MIB-2); DNS; DDNS; NTP; RTSP; RTP; TCP; UDP; IGMP; ICMP; DHCP; PPPoE; ARP; RTCP
Intelligent Video Surveillance (IVS) system features
Abandoned object/Intrusion/Missing object/Scene change/Tripwire
Launched by Dahua Technology, WizSense is a series of AI products and solutions that adopt independent AI chip and deep learning algorithm. It focuses on human and vehicle with high accuracy, enabling users to fast act on defined targets. Based on Dahua's advanced technologies, WizSense provides intelligent, simple and inclusive products and solutions.
System Overview
Unique and elegant, the black semicircular sphere discreetly monitorsfrom a distance without drawing undue attention to itself. It has a powerful optical zoom, and accurate pan, tilt and zoom capabilities, providing an all in-one solution for long distance video surveillance of outdoor scenes. Together with infrared illumination and Starlight Technology, the camera is a great solution for dark, low light conditions. The series combines a day and night mechanical IR cut filter to produce high quality images in variable lighting conditions during the day, and True WDR for locations with direct sunlight and glare.
Starlight Technology
With advanced image processing technology and optical technology, Dahua Starlight technology can provide clear colorful video in the environment of low illuminance. It widely applies to various environments of low illuminance.
Perimeter Protection
Automatically filters out false alarms caused by animals, rustling leaves, bright lights, and more, and uses secondary recognition during target detection to improve alarm accuracy.
PFA Technology
PFA technology has introduced new methods of judgment that ensure the accuracy and predictability of the direction of subject distance adjustment. The result is a set of advanced focusing algorithms that ensure image clarity when zooming and that shorten focus time. This makes the camera highly advanced in its functions, substantially improving the quality of your experienceю
Smart H.265+ & Smart H.264+
With advanced scene-adaptive rate control algorithm, Dahua smart encoding technology realizes the higher encoding efficiency than H.265 and H.264, provides high-quality video, and reduces the cost of storage
and transmission.
Face Detection
Supports 6 attributes and 8 expressions: Gender, age, glasses, face mask, beard and expressions (anger, sadness, disgust, fear, surprise, calm, happiness, and confusion). It also supports face cutout settings: Face, and single inch photo. Three snapshot methods are also featured: Real-time snapshot, priority snapshot, and quality priority.
Auto-tracking
This feature controls the pan/tilt/zoom actions of the camera to automatically track an object in motion and to keep it in the scene. The tracking action can be triggered manually or automatically by defined rules. Once a rule is triggered, the camera can zoom in and track the defined target automatically.
Protection (IP67, TVS 6000 V)
IP67, TVS 6000 V lightning proof, surge protection, and voltage transient protection.
SMD 4.0
Dahua Smart Motion Detection technology works with intelligent algorithms to classify targets that trigger motion detection alarms. It filters out objects that are not targets, such as small and large animals, to avoid triggering false alarms. With an AI NVR, Quick Pick technology becomes available, allowing you to easily search for and pick out human and vehicle targets from SMD event videos, prioritizing the highest matches.
- Powerful 25× optical zoom
- Starlight Technology
- Max. 25/30fps@4MP
- IR distance up to 150 m
- Deep-learning-based perimeter protection
- Auto-tracking 3.0 and IVS
- SMD 4.0
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/PTZ-Cameras/WizSense-Series/SD5/SD5A425GB-HNR |
|---|---|
| Category Code | FNC |
| Unit Box Height | 0.505 |
| Unit Box Length | 0.26 |
| Unit Box Width | 0.265 |
| Form factor | Dome |
| Housing material | Metal |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | White |
| Alarm input/output | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Day/night mode | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| PTZ control | Yes |
| PTZ modes | 8 Tour/Preset point |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Camera pan control | Yes |
| Camera tilt control | Yes |
| Lens viewing angle, diagonal | 63.3 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 59.8 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 33.7 ° |
| Minimum illumination | 0 lx |
| Pan preset speed | 400 °/sec |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Pan speed | 300 °/sec |
| Tilt angle range | -15 - 90 ° |
| Tilt speed | 200 °/sec |
| White balance | Auto/Indoor/Manual/Natural/Outdoor/Sodium lamp |
| Number of sensors | 1 |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Closest focusing distance | 0.1 m |
| Detect distance | 1724 m |
| Digital zoom | 16 x |
| Focal length range | 5.8 - 145 mm |
| Focus | Motorized/Manual |
| Identify distance | 172 m |
| Maximum aperture number | 4 |
| Minimum aperture number | 1.6 |
| Number of lenses | 1 |
| Observe distance | 689 m |
| Optical zoom | 25 x |
| Recognize distance | 344 m |
| Zoom capability | Yes |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 150 m |
| Number of illumination LEDs | 4 |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Bit rate | 32- 8192Kbps |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Frame rate | 30 fps |
| Gain control type | Auto/Manual |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Image stabilizer | Yes |
| Maximum resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Privacy masking | Yes |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video compression formats | H.264/H.264+/H.265/H.265+/M-JPEG |
| Video streaming | Yes |
| Audio formats supported | AAC/PCM |
| Voice codecs | G.711a/G.711Mu/G.722.1/G.723/G.726/G.729 |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1x |
| Number of users | 20 user(s) |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Streaming method | Multicast/Unicast |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Internal memory | 1024 MB |
| Maximum memory card size | 256 GB |
| ROM capacity | 4000 MB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Headphone outputs | 1 |
| Microphone in | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| Web browser | Yes |
| Web-based management | Yes |
| AC input voltage | 24 V |
| Power consumption (max) | 20 W |
| Power source type | AC,PoE |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Diameter | 190 mm |
| Height | 332 mm |
| Weight | 4700 g |
| Package weight | 8000 g |
| Number of cameras | 1 |
| Model | DH-SD5A425GB-HNR |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 2 |
| Unit Calculated Volume | 0.04306 cubm |
| Unit Calculated Weight | 7.45 kg |

