Launched by Dahua Technology, WizSense is a series of AI products and solutions that adopt independent AI
chip and deep learning algorithm.
It focuses on human and vehicle with high accuracy, enabling users to fast act on defined targets. Based on
Dahua's advanced technologies, WizSense provides intelligent, simple and inclusive products and
solutions.
- 5-MP 1/2.7" CMOS image sensor, excellent low luminance performance and high definition of images.
- Outputs max. 5 MP (2960 × 1668) @20 fps and supports 4MP (2688 × 1520) @25/30 fps.
- H.265 codec, high compression rate, ultra-low bit rate.
- Built-in IR LED, max. IR distance: 40 m.
- ROI, SMART H.264 +/H.265+, AI H.264/H.265, flexible coding, applicable to various bandwidth and storage.
- Rotation mode, WDR, 3D NR, HLC, BLC, digital watermarking, applicable to various monitoring scenes.
- Intelligent detection: Intrusion, tripwire (support the classification and accurate detection of vehicle and human).
- Abnormality detection: Motion detection, privacy masking, scene changing, audio detection, no SD card, SD card full, SD card error, network disconnection, IP conflict, illegal access, and voltage detection.
- Max. 512 G Micro SD card. built-in Mic.
- 12 VDC/PoE power supply, easy for installation.
- IP67 protection.
- SMD 4.0, AI SSA.
Dahua Technology IPC-HDW3541T-ZS-S2. Type: IP security camera, Placement supported: Indoor & outdoor, Connectivity technology: Wired. Mounting type: Ceiling, Product colour: White, Form factor: Turret. Sensor type: CMOS. Maximum resolution: 2960 x 1668 pixels, Total megapixels: 5 MP. Power source type: DC, PoE
Specifikacijos
| Quantity | 9 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Network-Cameras/WizSense-Series/3-Series/IR/IPC-HDW3541T-ZS-S2=S2 |
| Category Code | FNC |
| Unit Box Height | 0.13 |
| Unit Box Length | 0.155 |
| Unit Box Width | 0.155 |
| Form factor | Turret |
| Mounting type | Ceiling |
| Product colour | White |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Type | IP security camera |
| Sensor type | CMOS |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 2960 x 1668 pixels |
| Total megapixels | 5 MP |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Cloud-managed | Yes |
| Power source type | DC,PoE |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Depth | 122 mm |
| Height | 108.3 mm |
| Weight | 715 g |
| Width | 122 mm |
| Package weight | 915 g |
| Number of cameras | 1 |
| Model | IPC-HDW3541T-ZS-27135-S2 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.003123 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.87 kg |
