Launched by Dahua Technology, Dahua WizMind is a full portfolio of solutions composed of project-oriented products including IPC, IVSS,NVR, PTZ, XVR, Thermal and software platform which adopts industry-leading deep learning algorithms. Focusing on customer's requirements, WizMind provides precise, reliable and comprehensive AI solutions for verticals.
With fisheye lens, Dahua Fisheye series camera can realize 360° surveillance, and it is widely applied in various scenes such as airports, shopping centers, banks and hotels.
- 6-MP 1/2.5" CMOS image sensor, low luminance, and high definition image
- Outputs max. 6 MP (2560 × 2560)@25/30 fps
- 360° fisheye monitoring covers all the corners without any blind zone
- Supports fisheye front-dewarp and back-dewarp
- Supports split screen for 2 and 4 windows
- Built-in IR LED, and the max. illumination distance is 15 m
- ROI, AI H.264/H.265, flexible coding, applicable to various bandwidth and storage environments
- WDR, 3D NR, HLC, BLC, digital watermarking, applicable to various monitoring scenes
- With deep learning algorithm, it supports: Perimeter Protection, People Counting, Heat map
- Alarm: 1 in, 1 out; audio: 1 in, 1 out; supports max. 1TB Micro SD card
- Built-in speaker and dual Mic. Supports two-way talk
- 12 VDC/ PoE(802.3af) power supply
- IP67 and IK10 protection
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.dahuasecurity.com/products/All-Products/Network-Cameras/WizMind-Panoramic-Series/Fisheye-Series/IPC-EBW5641-AS |
|---|---|
| Category Code | FNC |
| Unit Box Height | 0.16 |
| Unit Box Length | 0.16 |
| Unit Box Width | 0.11 |
| Form factor | Dome |
| Mounting type | Ceiling |
| Product colour | White |
| Connectivity technology | Wired |
| Placement supported | Indoor & outdoor |
| Type | IP security camera |
| Sensor type | CMOS |
| Number of lenses | 1 |
| Night vision | Yes |
| Maximum resolution | 2560 x 2560 pixels |
| Total megapixels | 6 MP |
| Bluetooth | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Cloud-managed | Yes |
| Power source type | DC,PoE |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Depth | 122 mm |
| Height | 53.3 mm |
| Weight | 460 g |
| Width | 122 mm |
| Package weight | 750 g |
| Number of cameras | 1 |
| Model | IPC-EBW5641-AS |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002816 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.77 kg |

