"8MP IR Fixed-focal Vandal-proof Dome WizMind Network Camera
> 8-MP 1/1.8"" CMOS image sensor, low luminance, and high definition image.
> Outputs max. 8 MP (3840×2160) @25/30fps
> Built-in IR LED, and the max. illumination distance is 50 m.
> ROI, SVC, SMART H.264+/H.265+, AI H.264/H.265, encoding after filter, flexible coding, applicable to various bandwidth and storage environments.
> Rotation mode, WDR, 3D NR, HLC, BLC, digital watermarking, applicable to various monitoring scenes.
> With deep learning algorithm, it supports: video metadata, smart sound detection, IVS, face detection, smart object detection, and people counting, etc.
> Alarm: 1 in, 1 out; audio: 1 in, 1 out; supports max. 512 GB Micro SD card, built-in MIC.
> 12 VDC/PoE power supply; ePoE.
> IP67 and IK10 protection.
> SMD 3.0."
Specifikacijos
| Vendor Homepage | www.dahuasecurity.com/ceen/products/All-Products/Network-Cameras/WizMind-S-Series/8MP/IPC-HDBW5842R-ASE=S3 |
|---|---|
| Category Code | FNC |
| Unit Box Height | 0.135 |
| Unit Box Length | 0.15 |
| Unit Box Width | 0.14 |
| Form factor | Dome |
| IK code | IK10 |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Product colour | White |
| Alarm input/output | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Camera shutter speed | 1/3 s–1/100,000 s |
| Minimum illumination | 0.0004 lx |
| Optical sensor size | 1/1.8 " |
| Sensor type | CMOS |
| B/W night vision distance | 50 m |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| 3D NR (Noise Reduction) | Yes |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Maximum resolution | 3840×2160 pixels |
| Total megapixels | 8 MP |
| Built-in microphone | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| DC output voltage | 12 |
| Power consumption (typical) | 5.2 W |
| Power source type | DC,PoE |
| Operating temperature (T-T) | –40 °C to +60 °C °C |
| Diameter | 122 mm |
| Height | 94 mm |
| Weight | 720 g |
| Audio input | 1 |
| Audio output | 1 |
| Model | IPC-HDBW5842R-ASE-0280B-S3 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002835 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.72 kg |
