- 1080P HDR image: Gives you a full high definition view of your car interior
- 130° FOV: Leaves no blind spots in your car interior
- F2.1 Aperture: Pulls in more light to brighten up dark scenes
- Infrared Night Vision: Provides clear, illuminated images using 6 infrared lights in low ambient light
- 24H Interior Surveillance: Automatically records interior footage in emergencies detected by the main cam’s G-sensor
- App Control: While connected to the main dash cam in the 70mai app, you can easily view, download, and share the Interior Dash Cam footage too
| Summary | 70mai FC02. HD type: Full HD, Main camera resolution: 1920 x 1080 pixels, Main camera viewing angle: 130° |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://70mai.store/products/fc02-interior-dash-cam?_pos=1&_psq=FC02&_ss=e&_v=1.0 |
| Category Code | VRE |
| Unit Box Height | 0.05 |
| Unit Box Length | 0.11 |
| Unit Box Width | 0.05 |
| GPS (satellite) | No |
| G-shock sensor | Yes |
| HD type | Full HD |
| Main camera resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Main camera viewing angle | 130 ° |
| Number of cameras | 1 |
| Product colour | Black |
| Built-in display | No |
| Built-in storage media | No |
| Operating temperature (T-T) | -10 – 60 °C |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 40 |
| Unit Calculated Volume | 0.000497 cubm |
| Product Net Weight | 0.05 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.079 kg |


