Senza
With the Senza Under Desk PC, ARCTIC is launching a remarkable new product on the market. The innovative Senza Under Desk PC, available in three versions, impresses with its discreet under-desk mounting, high performance, and completely passive cooling. A complete PC that integrates perfectly into any working environment and ensures a tidy, efficient setup.
ARCTIC Senza 5700G Pro Under Desk PC. Processor frequency: 3.8 GHz, Processor family: AMD Ryzen™ 7, Processor model: 5700G. Internal memory: 32 GB, Internal memory type: DDR4-SDRAM, Memory clock speed: 3200 MHz. Total storage capacity: 1 TB, Storage media: SSD. On-board graphics card model: AMD Radeon RX Vega 8. Wi-Fi. Operating system installed: Windows 11 Pro, Operating system architecture: 64-bit. Power supply: 119.7 W. Product type: Mini PC. Product colour: Black
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.arctic.de/en/Senza-5700G-Pro/ACPCC00006A |
|---|---|
| Category Code | DT |
| Unit Box Height | 0.12 |
| Unit Box Length | 0.625 |
| Unit Box Width | 0.29 |
| Product colour | Black |
| Processor boost frequency | 4.6 GHz |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cores | 8 |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor frequency | 3.8 GHz |
| Processor generation | AMD Ryzen 7000 Series |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor model | 5700G |
| Processor threads | 16 |
| Internal memory | 32 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Number of SSDs installed | 1 |
| Number of storage drives installed | 1 |
| NVMe | Yes |
| Optical drive type | No |
| SSD capacity | 1000 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD interface | M.2 |
| SSD memory type | TLC |
| Storage media | SSD |
| Total SSDs capacity | 1000 GB |
| Total storage capacity | 1000 GB |
| Discrete graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon RX Vega 8 |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000/2500 Mbit/s |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| On/off button | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| Audio chip | Conexant CX20632 |
| Motherboard chipset | AMD SoC |
| Product type | Mini PC |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| DC input voltage | 19 V |
| Power supply | 119.7 W |
| Depth | 180 mm |
| Height | 50 mm |
| Package depth | 618 mm |
| Package height | 120 mm |
| Package weight | 3500 g |
| Package width | 282 mm |
| Width | 536 mm |
| Display included | No |
| Model | Senza 5700G Pro |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.02175 cubm |
| Unit Calculated Weight | 4.13 kg |


