Compact and foldable solution
Easy de-wrinkling at home and on-the-go
Our handheld steamer 3000 Series is designed to be light, compact and foldable
for easy usage and storage to re-assure fresh outfits anytime, anywhere. It is your
ideal companion for easy and quick touch-up at home or on the go.
- Compact and foldable steamer, easy to use and store
- No ironing board needed! Save time and hassle!
- 100ml detachable water tank up for easy refill
- Ready to use in only as little as 30 seconds
- 1000W with up to 20g/min continuous steam rate
- Steam kills 99.9% of the bacteria
- Refresh garments, remove odors, wash less
- Safe on all ironable fabrics no burns guaranteed!
Philips 3000 series Handheld Steamer. Device type: Handheld garment steamer, Water tank capacity: 0.1 L, Heating time: 0.5 min. Power: 1000 W, AC input voltage: 220 V. Width: 230 mm, Height: 124 mm, Weight: 770 g
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.documents.philips.com/ |
|---|---|
| Category Code | GST |
| Unit Box Height | 0.1 |
| Unit Box Length | 0.225 |
| Unit Box Width | 0.12 |
| Automatic anti-calc | No |
| Colour name | Reno Blue |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 20 g/min |
| Cord length | 2 m |
| Device type | Handheld garment steamer |
| Foldable | Yes |
| Heating time | 0.5 min |
| Number of settings | 1 |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Blue |
| Removable water tank | Yes |
| Safe for all fabrics | Yes |
| Water tank capacity | 0.1 L |
| AC input voltage | 220 V |
| Power | 1000 W |
| Height | 124 mm |
| Weight | 770 g |
| Width | 230 mm |
| Dangerous goods | No |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0027 cubm |
| Product Net Weight | 0.77 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.6 kg |



















