Style with less heat damage*
with ThermoShield technology
Style your hair with ThermoShield technology. For a consistent temperature from hair root to tip, less heat damage and healthy looking hair. Intensity your hair shine with 2 x ionic care to create lots of beautifully, frizz-free styles.
- Cool tip
- Innovative temperature display
- Heat-resistant roll-out mat
- 105 mm long plates
- Fast heat-up time
- Create your favourite styles
- Wide temperature range
- 35% smoother floating plates
- ThermoShield technology
- 50% faster straightening
- Argan oil-infused plates
- 2 x ionic care
- Same styling result achieved with lower heat exposure at 180°C vs HP8361 at 210°C
- *vs HP8361
- **vs BHS677
Philips 5000 series BHS530/00 Straightener. Type: Straightening iron, Technology: Warm, Temperature (min): 120 °C. Product colour: Silver, Plate material: Ceramic, Hanging type: Hanging ring. Cord length: 1.8 m, Auto power off after: 30 min. Power source: AC, AC input voltage: 110 - 240 V. Plate width: 2.5 cm, Plate depth: 10.5 cm
Specifikacijos
| Vendor Homepage | www.philips.com |
|---|---|
| Category Code | HSA |
| Unit Box Height | 0.125 |
| Unit Box Length | 0.375 |
| Unit Box Width | 0.095 |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Ceramic heating system | Yes |
| Hair curling | No |
| Hair straightening | Yes |
| Hair texturizing | No |
| Ionic function | Yes |
| Number of heating levels | 12 |
| Technology | Warm |
| Temperature (max) | 230 °C |
| Temperature (min) | 120 °C |
| Type | Straightening iron |
| Warm-up time | 30 s |
| Ceramic coating | Yes |
| Hangable | Yes |
| Hanging type | Hanging ring |
| Plate material | Ceramic |
| Product colour | Silver |
| Auto power off | Yes |
| Auto power off after | 30 min |
| Built-in display | No |
| Cord length | 1.8 m |
| Key lock | Yes |
| Ready indicator | Yes |
| Swivel cord | Yes |
| AC input voltage | 110 - 240 V |
| Power source | AC |
| Plate depth | 105 mm |
| Plate width | 25 mm |
| Model | BHS530/00 |
| Model name | 5000 Series BHS530/00 Straightener |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 6 |
| Unit Calculated Volume | 0.005184 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.83 kg |





