Try out a new look, any day of the week, with this durable all-in-one trimmer. 6 quality tools allow you to easily create the exact facial style you want.
- 2-year worldwide guarantee
- Storage pouch
- Rinseable attachments
- Up to 60 minutes run time
- Self-sharpening blades
- 4 Impact-resistant combs
- 6 tools for face
- Nose and ear trimmer
- Trimmer
| Summary | Philips MULTIGROOM Series 3000 MG3710/15 6-in-1, Face. Product colour: Black, Shape: Rectangle, Precision trimmer purpose: Beard, Ear, Eyebrow, Nose. Power source: Battery, Operating time: 60 min, Battery type: Built-in. Runtime: 60 min. Attachment combs: Beard, Ear, Eyebrow, Mustache, Nose, Whisker. Cleaning: Rinseable attachments, Beard and stubble comb: 2 stubble combs (1,2 mm) and 2 beard combs (3,5 mm) |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.mea.philips.com/c-p/MG3710_15/multigroom-series-3000-6-in-1-face/overview |
| Category Code | HCL |
| Unit Box Height | 0.07 |
| Unit Box Length | 0.225 |
| Unit Box Width | 0.14 |
| Blade material | Stainless steel |
| Precision trimmer | Yes |
| Precision trimmer purpose | Beard,Ear,Eyebrow,Nose |
| Product colour | Black |
| Self-sharpening blade | Yes |
| Shape | Rectangle |
| Suitable for entire body | No |
| Washable | Yes |
| AC input voltage | 100 – 240 V |
| Battery technology | Nickel-Metal Hydride (NiMH) |
| Battery type | Built-in |
| Charging time | 16 h |
| Operating time | 60 min |
| Power source | Battery |
| Rechargeable | Yes |
| Beard and stubble comb | 2 stubble combs (1,2 mm) and 2 beard combs (3,5 mm) |
| Cleaning | Rinseable attachments |
| Maintenance-free | No |
| Oil-free maintenance | Yes |
| Runtime | 60 min |
| Trimmer for nose and ears | Yes |
| Attachment combs | Beard/Ear/Eyebrow/Mustache/Nose/Whisker |
| Cleaning brush | Yes |
| Maintenance accessories | Cleaning brush |
| Pouch | Yes |
| Protective pouch | Yes |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002205 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.4 kg |




