Fewer water refills required*
Fast and convenient
1000 Series makes your ironing easy and fast with non-stick soleplate and variable steam setting to remove wrinkles efficiently on all fabrics. The large water tank lets you treat more garments with fewer refills.
- Eco Mode
- Easy temperature control
- Calc-clean solution
- Slim-tip soleplate
- Comfortable handle
- Large water tank
- Non-stick soleplate
- Kills 99.99% of bacteria**
- Power up to 2000 W
- Variable steam setting
*compared to Philips Featherlight Plus
**Tested externally on cotton fabric on E. Coli, S. Aureus and C. Albicans, 10 sec. steaming time.
Philips 1000 series DST1030/20 Steam Iron. Type: Steam iron, Soleplate type: Non-stick soleplate, Cord length: 1.6 m. Iron power: 2000 W, AC input voltage: 220-240 V. Width: 260 mm, Depth: 111 mm, Height: 136 mm. Warranty period: 2 year(s)
Specifikacijos
| Quantity | 20 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Category Code | IRO |
| Unit Box Height | 0.325 |
| Unit Box Length | 0.295 |
| Unit Box Width | 0.0638 |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Iron power | 2000 W |
| Button groove | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 20 g/min |
| Cord length | 1.6 m |
| ECO mode | Yes |
| Energy saving mode | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Heating time | 32 s |
| Non-stick soleplate | Yes |
| Self-cleaning | Yes |
| Soleplate type | Non-stick soleplate |
| Steam boost function | Yes |
| Steam boost performance | 90 g/min |
| Suitable for tap water | Yes |
| Type | Steam iron |
| Variable steam | Yes |
| Water tank capacity | 0.25 L |
| Depth | 111 mm |
| Height | 136 mm |
| Weight | 880 g |
| Width | 260 mm |
| Dangerous goods | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 4 |
| Unit Calculated Volume | 0.006112 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.18 kg |










