What This Product Does
TL-SF1008P is an 8 10/100Mbps ports unmanaged switch that requires no configuration and provides 4 PoE (Power over Ethernet) ports. It can automatically detect and supply power with all IEEE 802.3af compliant Powered Devices (PDs). In this situation, the electrical power is transmitted along with data in one single cable allowing you to expand your network to where there are no power lines or outlets, where you wish to fix devices such as APs, IP Cameras or IP Phones, etc.
Power over Ethernet
4 of the 8 Auto-Negotiation RJ45 ports (port-1 to port-4) of the switch support Power over Ethernet (PoE) function. These PoE ports can automatically detect and supply power with those IEEE 802.3af compliant Powered Devices (PDs).
-Overload Arrangement
TL-SF1008P has the priority function which will help protect the system when the system power is overloaded. If all PoE PDs power consumption is >= 57W, a priority will be arranged among the PoE ports, then the system will cut o‑ the power of the lowest-priority port.
-Port Priority Function
Priority (port-1=port-2=port-3>port-4): This function will help to ensure the normal operation of the system, it means Port 4 will be cut off when all total PoE PDs power consumption exceed 57W. For an example, Port 1, 2 and 4 is using 15.4W (maximum power for per port is 15.4W); the system power is 46.2W in total. If there is an additional PD inserted to Port 3 with 12W, and then the system will cut off the power of Port 4 because of the overloaded power, this means Port 1, 2 will use 15.4W, and Port3 will use 12W, no power will be supplied to Port 4.
Easy To Use
TL-SF1008P is easy to install and use. It requires no configuration and installation. With desktop design, outstanding performance and quality, the TP-LINK’s TL-SF1008P 8-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 4-Port PoE is an ideal choice for expanding your home or office network.
- With four PoE ports, transfers data and power on one single cable
- Working with IEEE 802.3af compliant PDs, expands home and office network
- Supports PoE power up to 15.4W for each PoE port
- Supports PoE power up to 57W for all PoE ports
- Requires no configuration and installation
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/au/products/details/cat-42_TL-SF1008P.html#overview |
|---|---|
| Category Code | SWI |
| Unit Box Height | 0.07 |
| Unit Box Length | 0.28 |
| Unit Box Width | 0.225 |
| Switch type | Unmanaged |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 8 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Power connector | DC-in jack |
| 10G support | No |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Cable types supported | Cat3/Cat4/Cat5/Cat5e |
| Copper ethernet cabling technology | 100BASE-TX/10GBASE-T |
| Flow control support | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Half duplex | Yes |
| MAC address auto-aging supported | Yes |
| MAC address auto-learning supported | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3/IEEE 802.3af/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x |
| Forwarding rate | 1.1904 Mpps |
| MAC address table | 2000 entries |
| Store-and-forward | Yes |
| Switching capacity | 1.6 Gbit/s |
| IPv4 & IPv6 features | IPv6 portal |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | No |
| Stackable | No |
| Wall mountable | Yes |
| Fanless | Yes |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220 V |
| DC input voltage | 53.5 V |
| Input current | 1.31 A |
| Power consumption (max) | 66 W |
| Power source | DC/PoE |
| Power supply included | No |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 8 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 57 W |
| Heat dissipation | 248.93 BTU/h |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Depth | 98 mm |
| Height | 27 mm |
| Width | 171 mm |
| User guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| Package depth | 280 mm |
| Package height | 68 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 970 g |
| Package width | 223 mm |
| Sustainability compliance | Yes |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Model | TL-SF1008P |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00441 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.96 kg |


















