USB 3.0 Type-C to Gigabit Ethernet
Network Adapter UE300C
Give Wired Internet Connections to USB-C Devices
Give your laptop, tablet, computer and other USB-C powered web devices the access to wired network connection. It’s built for most of today’s devices to enjoy powerful, instant wired network connection.
Gigabit Network
for Fast, Stable Data Transfer
Equipped with a USB 3.0 port and Gigabit Ethernet port, it supports network speeds up to 1000 Mbps, making ideal for fast large file transfers, downloads, streaming, gaming, and more.
Foldable, Lightweight Design
Weight: 20 g / 0.71 Oz
Size: 2.8 x 1.0 x 0.6 in. (71 x 26 x 16.2 mm)
Compact and Portable on the Go
Easy to Use with Plug & Play
Just plug in and be ready to use in seconds—no manual driver installation required. Meanwhile, an intuitive LED indicator lets you know the network status at a glance. Plug & Play is enabled for Windows 11/10, macOS 10.9 and later, Chrome OS, and Linux OS.
Note: For Windows 7/8/8.1, MacOS 10.6-10.8, a driver is required and needs to be download in TP-Link website.
- Ideal for laptop, tablet and most USB-C powered web devices to access wired network
- Fastest USB 3.0 and Gigabit solution ensure high-speed transfer rate up to 1000 Mbps
- Plug and Play in Windows 11/10, Mac OS X (10.9 and later), Chrome OS and Linux OS
- Foldable and Portable design ideally suits your Ultrabook
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/us/home-networking/usb-converter/ue300c/ |
|---|---|
| Category Code | NIC |
| CnCode | 85176200 |
| Unit Box Height | 0.038 |
| Unit Box Length | 0.162 |
| Unit Box Width | 0.104 |
| Connectivity technology | Wired |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Host interface | USB Type-C |
| Interface | Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Chipset | Realtek RTL8153 |
| Component for | PC/Laptop |
| Internal | No |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | White |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11/Windows 7/Windows 8/Windows 8.1 |
| Depth | 16.2 mm |
| Height | 71 mm |
| Weight | 20 g |
| Width | 26 mm |
| Manual | Yes |
| Model | UE330C |
| Model name | UE300C |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0006402 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.1 kg |









