See True Colors and Details in the Dark
Unveiling every detail in the dark, experiencing clarity and color as vivid as daylight — no extra fill lights needed.
Worry-Free Night Surveillance: Beyond IR & Full-Color
Eliminates general night vision issues like dark corners, glare, and color loss — enjoy worry-free nighttime monitoring.
See Vividly — Even No Extra Fill Lights Needed
Enables full-color imaging in low-light conditions without fill-in lighting, reducing both energy consumption and insect-triggered false alarms for a more eco-friendly solution.
People or Vehicle Triggered Intelligent IR-White Lights Reveal More in Total Darkness
In complete darkness with zero illumination, VIGI’s intelligent infrared-white lights will automatically activate white lights upon detecting people or vehicles, delivering vivid color imaging while deterring intruders.
VIGI AI Detection Technology
People & Vehicle Analytics: Search and filter to people or vehicle of interest based on many different attributes, like hair length, upper body color, vehicle type, making post-event search faster and easier.
Human & Vehicle Classification: Distinguish humans and vehicles from other objects, such as moving animals, falling leaves, changing lights, and receive more accurate event notifications.
Smart Video Enhancement Technology
True WDR: By analyzing and blending different exposures, True WDR ensures both bright and dark areas remain properly exposed, delivering a well-balanced and natural-looking image even in environments with high-contrast lighting.
Smart IR: Smart IR dynamically adjusts infrared lighting to prevent overexposure and glare, improve visibility at different distances, and ensure clearer footage.
3D DNR: 3D DNR is a noise reduction technology that analyzes image data across frames to selectively reduce noise while preserving important details.
White Balance: White Balance ensures that white appears neutral in an image, regardless of the lighting conditions.
Efficient H.265+ Compression Technology
H.265+ reduces the required bandwidth and storage space for videos while maintaining excellent image quality. It saves 57.5% and 15% more storage space compared to H.264 and H.265, respectively.
- AI-ISP Powered Ultra Low-Light Color Night Vision
- 4MP Super-High Definition
- People & Vehicle Analytics
- Human & Vehicle Classification
- Smart Detection
- Two-Way Audio
- Smart Video Enhancement Technology
- Flexible Alarm In/Out Devices Integration
- IP67 Weatherproof
- H.265+ Compression Technology
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/pt/business-networking/vigi-network-camera/insight-s345s/ |
|---|---|
| Category Code | FNC |
| Unit Box Height | 0.101 |
| Unit Box Length | 0.225 |
| Unit Box Width | 0.126 |
| Form factor | Bullet |
| Housing material | Metal |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Mounting type | Ceiling/Wall/Pole |
| Product colour | White |
| Alarm input/output | Yes |
| Connectivity technology | Wired |
| Dynamic range | 120 dB |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| Type | IP security camera |
| Wide Dynamic Range (WDR) | Yes |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Camera shutter speed | 1/3 - 1/10000 s |
| Lens viewing angle, diagonal | 115 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 95 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 51 ° |
| Minimum illumination | 0.0005 lx |
| Pan range | 0 - 360 ° |
| Tilt angle range | 0 - 75 ° |
| Optical sensor size | 1/1.79 " |
| Progressive scan | Yes |
| Sensor type | CMOS |
| Detect distance | 76 m |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Identify distance | 7 m |
| Maximum aperture number | 1 |
| Number of lenses | 1 |
| Observe distance | 29 m |
| Recognize distance | 14 m |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| LED type | IR/White |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 30 m |
| Number of illumination LEDs | 2 |
| Back Light Compensation (BLC) | Yes |
| Bit rate | Main Stream: 256 Kbps - 6 Mbps; Sub-Stream: 64 Kbps - 1024 Kbps |
| Bit rate control | Constant Bit Rate (CBR)/Variable Bit Rate (VBR) |
| Highlight Compensation (HLC) | Yes |
| Maximum resolution | 2688 x 1520 pixels |
| Noise reduction | Yes |
| Noise reduction technology | 3D noise reduction |
| Region of Interest (ROI) encoding | Yes |
| Smart IR | Yes |
| Supported graphics resolutions | 1280 x 720 (HD 720)/1920 x 1080 (HD 1080)/2048 x 1280/2304 x 1296/2560 x 1440/2688 x 1520/320 x 240/352 x 288/640 x 360/640 x 480 (VGA)/704 x 576/848 x 480 |
| Total megapixels | 4 MP |
| Video compression formats | H.264/H.264+/H.265/H.265+ |
| Video streaming | Yes |
| Audio system | 2-way |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 52 dB |
| Bluetooth | No |
| Ethernet interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN | Yes |
| Supported network protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, DHCP, DNS, RTSP, NTP, UPnP UDP, SSL/TLS, FTP/SFTP, RTP, IPv4, IPv6, ARP, SMTP, SNMP, RTMP |
| Wi-Fi | No |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Maximum memory card size | 512 GB |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Active tampering alarm | Yes |
| Alarm input channels | 1 |
| Alarm output channels | 1 |
| Digest authentication | Yes |
| HTTPS encryption | Yes |
| Intelligent Video Surveillance (IVS) system features | Abandoned object/Abnormal sound detection/Human detection/Intrusion/Line crossing detection/Region entrance detection/Region exiting detection/Scene change/Vehicle detection |
| IP address filtering | Yes |
| Password protection | Yes |
| Video motion detection | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Web browser | Yes |
| DC output voltage | 12 |
| Power source type | DC,PoE |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -30 - 60 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Diameter | 66 mm |
| Length | 191 mm |
| Weight | 600 g |
| Compliance certificates | BSMI/CE/Federal Communications Commission (FCC)/Industry Canada (IC)/KC/VCCI |
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Number of cameras | 1 |
| Model | InSight S345S |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.002863 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.87 kg |



