Windows operating systems supported
Windows 10/Windows 11/Windows 7/Windows 8/Windows Vista/Windows XP
More Reliable
Next-Gen Powerline
G.hn1200 Powerline Kit
Next Generation G.hn Standard
- Significant Speed for Better Performance
- Anti-Interference from Multi-Devices
- Reliable Long Range Transmission
Plug and Play,
Pair for More Security!
1. First, connect your PG1200 to the router
2. Then, plug in another one within 300 meters
3. Finally, press the “Pair” button on each adapter
Wiring up with Gigabit Speeds
Ideal for lag-free gaming and 8K HD Streaming. Just use and Ethernet cable to attach your devices to the Powerline adapter to get started!
Power Save by Up to 85%
PG1200 KIT is a new-generation of Powerline adapter. Its sophisticated Power-Saving mode automatically switches from its regular “Working” mode to “Power-Saving” mode reducing energy consumption by up to 85%.
- Advanced Protocol G.hn - Faster, Stable, Larger Capacity
- Plug and Play for Whole Home Coverage - Up to 300m over existing electrical wiring
- 1+1 Gigabit Ethernet Port - Ideal for 8K streaming, lag-free gaming
- Power Saving Mode - Reduce energy consumption by up to 85%
- [NOTE] G.hn powerline adapters are not compatible with HomePlug AV/AV2 powerline adapters
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/powerline/pg1200-kit/ |
|---|---|
| Category Code | PWL |
| Unit Box Height | 0.19 |
| Unit Box Length | 0.1 |
| Unit Box Width | 0.135 |
| Built-in power socket | No |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 607 Mbit/s |
| Maximum operating distance | 300 m |
| PowerLine standard | HomePlug AV2 |
| Antenna type | Internal |
| LED indicators | LAN/Power |
| Product colour | White |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Depth | 31.5 mm |
| Height | 88 mm |
| Width | 58 mm |
| Package depth | 136 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 500 g |
| Package width | 190 mm |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Quick installation guide | Yes |
| Model | PG1200 KIT |
| Model name | G.hn1200 Powerline Kit |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 24 |
| Unit Calculated Volume | 0.003008 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.569 kg |














