Perfect for Bandwidth Demanding Activities
The TL-PA8030P KIT utilizes MIMO technology and Powerline Beamforming to expand coverage throughout the home. Ideal for bandwidth demanding activities like 4K Ultra-HD streaming, online gaming and large file transferring.
2 x 2 MIMO with Beamforming
Wider Coverage
MIMO technology with Beamforming maximizes the performance on each independent stream to improve coverage throughout the home, particularly for previously hard to reach outlets.
Higher Transmission Capacity with More Stability
MIMO transmits two independent data streams on three wire pairs, live, neutral and ground increasing total throughput. Powerline Beamforming optimizes overall performance and reduces interference to maximize data transfer rates.
3 Gigabit Ports for Maximum Connectivity
The TL-PA8030P KIT transmits data over gigabit Ethernet ports, creating secure wired networks for true gigabit-class broadband speeds. This makes the TL-PA8030P KIT well suited for audio and video streaming, online gaming, multi-room IPTV and other high-demand networking uses. It also provides five extra Gigabit ports so users simultaneously connect wired devices like smart TVs, media streaming devices, game consoles, external hard drives, or desktop computers to ensure maximum connectivity.
Plug and Play
Users can get their powerline network up and running by plugging the Powerline adapters into any available power outlet, eliminating the need for time-consuming and expensive renovations previously required to establish a whole-home or office wired Ethernet network.
Save Power Outlets for Other Uses
No longer will you need to sacrifice a power outlet for your Powerline devices. The TL-PA8030P KIT features an integrated power outlet with output of up to 16A*, so users can safely plug their high-power electrical appliances directly into the front of the Powerline unit. The built-in noise filter blocks out electrical signals and other noise, preventing any performance interference from external devices.
Conserve Power by Up to 85%
Its sophisticated Power-Saving mode automatically switches from regular “Working” mode to “Power-Saving” mode when no data activity is being transferred on the Ethernet cable, greatly reducing energy consumption by up to 85%.
- HomePlug AV2 standard compliant
- Line-Neutral/Line-Ground 2×2 MIMO with Beamforming ensures larger range, higher transmission capacity and more stable connections
- 3 gigabit ports create secure wired networks for desktops, smart TVs or games consoles
- Integrated power socket ensures no power outlet goes to waste
- Plug and play, no configuration required
- Patented Power-Saving Mode automatically reduces power consumption by up to 85%
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/us/products/details/cat-5509_TL-PA8030P-KIT.html |
|---|---|
| Category Code | PWL |
| Unit Box Height | 0.19 |
| Unit Box Length | 0.23 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| Built-in power socket | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T/100BASE-TX/10BASE-T |
| Encryption button | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Gigabit Ethernet |
| Maximum data transfer rate | 1200 Mbit/s |
| Maximum operating distance | 300 m |
| MIMO | Yes |
| Modulation | OFDM |
| Networking standards | IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3u |
| Plug and Play | Yes |
| PowerLine standard | HomePlug AV2 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES |
| Current | 16 A |
| Power consumption (standby) | 1.36 W |
| Power consumption (typical) | 5.32 W |
| Certification | FCC |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Depth | 42 mm |
| Height | 131 mm |
| Width | 71 mm |
| Compliance certificates | RoHS |
| Package depth | 190 mm |
| Package height | 100 mm |
| Package weight | 900 g |
| Package width | 230 mm |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Quick installation guide | Yes |
| Model | TL-PA8030P KIT |
| Model name | TL-PA8030P KIT |
| Data transmission speed | 1200 Mbps |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00437 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.816 kg |





