Omada AX3000
Indoor/Outdoor WiFi 6
Access Point
Designed for Warehouses
The EAP650 D120-Outdoor features a durable, fully sealed IP68 weatherproof enclosure, making it dustproof and capable of withstanding submersion in water. It is ideal for warehouse environments.
Elevate WiFi Experience for Shelf Areas with Directional Antennas
Equipped with 4× built-in dual-band directional antennas with high gain to ensure the optimal WiFi experience ideal for precise and extended coverage.
Stay Smooth with Seamless Roaming
Ensure users enjoy uninterrupted steaming when moving around by switching clients automatically to the access points with the optimal signals.
- Superior WiFi 6 Speeds: 2402 Mbps on 5 GHz and 574 Mbps on 2.4 GHz
- Directional Ultra-Range Coverage: Equipped with built-in high-gain directional antennas to deliver precise and extended coverage
- Ideal for Warehouses and Outdoor Scenes: Features an IP68 waterproof enclosure with -30°C to +70°C operating range
- 802.11k/v/r Seamless Roaming: Ensures uninterrupted connectivity for AGVs and handheld scanners
- Flexible Deployment: Supports 802.3at PoE and Omada Mesh technology
- Centralized Cloud Management: Control everything from a single interface anywhere via the Omada app or Web UI
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.omadanetworks.com/my/business-networking/omada-wifi-outdoor/eap650-d120-outdoor/ |
|---|---|
| Category Code | WAP |
| Unit Box Height | 0.085 |
| Unit Box Length | 0.355 |
| Unit Box Width | 0.255 |
| 2.4 GHz | Yes |
| 5 GHz | Yes |
| 6 GHz | No |
| Airtime Fairness (ATF) | Yes |
| Automatic channel selection | Yes |
| Band steering | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100/1000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate | 3000 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (2.4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maximum data transfer rate (5 GHz) | 2402 Mbit/s |
| Maximum indoor range | 500 m |
| MIMO | Yes |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11ax/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| MAC address filtering | Yes |
| Remote Authentication Dial-In User Service (RADIUS) | Yes |
| Security algorithms | SNMP/SNMPv2/SNMPv3 |
| Web-based management | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| AC input voltage | 48 V |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) type supported | Passive PoE |
| Placement | Ceiling,Wall |
| Product colour | White |
| Antenna type | Internal |
| Depth | 207.5 mm |
| Height | 69.7 mm |
| Width | 230 mm |
| Mounting kit | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Quick start guide | Yes |
| Horizontal beam width | 120 ° |
| Vertical beam width | 30 ° |
| Series | Omada |
| Model name | AX3000 Indoor/Outdoor WiFi 6 Access Point |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.007695 cubm |
| Unit Calculated Weight | 2.1 kg |







