- 4× 10 Gbps SFP+ slots
- 8× Gigabit 802.af/at/bt PoE++ ports (Max 90 W PoE budget for each port)
- 40× Gigabit 802.3af/at PoE+ ports (Max 30 W budget for each port)
- 750 W total PoE budget*
- Centralized cloud management via the web or the Omada app†
- Standalone management via web, CLI, SNMP, and RMON
TP-Link Omada SG3452XMPP. Switch type: Managed, Switch layer: L2+. Basic switching RJ-45 Ethernet ports type: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity: 48, Console port: RJ-45/Micro-USB. MAC address table: 16000 entries, Switching capacity: 176 Gbit/s. Networking standards: IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3af, IEEE.... Power connector: AC-in jack. Power over Ethernet (PoE). Rack mounting, Form factor: 1U
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/my/business-networking/omada-switch-l3-l2-managed/sg3452xmpp/#specifications |
|---|---|
| Category Code | SWI |
| Unit Box Height | 0.48 |
| Unit Box Length | 0.53 |
| Unit Box Width | 0.1 |
| ARP inspection | Yes |
| Cloud-managed | Yes |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2+ |
| Switch type | Managed |
| System event log | Yes |
| Web-based management | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Console port | RJ-45/Micro-USB |
| Power connector | AC-in jack |
| SFP+ module slots quantity | 4 |
| 10G support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D/IEEE 802.1Q/IEEE 802.1s/IEEE 802.1w/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3ae/IEEE 802.3af/IEEE 802.3at/IEEE 802.3i/IEEE 802.3u/IEEE 802.3z |
| Port mirroring | Yes |
| Rate limiting | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Forwarding rate | 130.9 Mpps |
| Jumbo frames | 9000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| MAC address table | 16000 entries |
| Packet buffer memory | 12 MB |
| Store-and-forward | Yes |
| Switching capacity | 176 Gbit/s |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Authentication | Auto VLAN,Guest VLAN |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| DHCP features | DHCP client/DHCP relay/DHCP server |
| IGMP snooping | Yes |
| IP-MAC-Port binding | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| SSH/SSL support | Yes |
| Static port security | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Form factor | 1U |
| LED indicators | Yes |
| Number of fans | 3 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| Reset button | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 635.7 W |
| Power source | AC |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet 4PPoE (PoE++) ports quantity | 8 |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 40 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 750 W |
| Heat dissipation | 2169.2 BTU/h |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Depth | 330 mm |
| Height | 44 mm |
| Width | 440 mm |
| Cables included | AC |
| Quick start guide | Yes |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Model name | SG3452XMPP |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.02544 cubm |
| Unit Calculated Weight | 7 kg |
