Networking standards
IEEE 802.1p/IEEE 802.1Q/IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x
Professional High Power 18-Port Gigabit Rackmount Switch with 16-Port PoE+
Plug and Play, Multi-Purpose PoE Switch with Powerful Performance
Dedicated 16-Port PoE+ Switch (250 W Budget) for Numerous Applications
Compliance with the 802.3af/at PoE+ standard supports up to 30 W on each PoE port. The total 250 W PoE power budget* for the 16× gigabit PoE+ ports makes it suitable for a wide range of applications, from surveillance to networking in offices, dormitories, and small businesses. It is fully compatible with IP cameras, access points, IP phones, computers, printers, and etc.
QoS for a Lag-Free Experience
Ensures smooth traffic for latency sensitive applications, such as voice and video, by designating the priority of traffic based on Quality of Service (QoS).
Intelligent Power Management to Prevent Power Overload
When your total power consumption exceeds 250 W, Intelligent Power Management automatically cuts lower priority ports’ power to ensure high-priority ports’ power supply. This protects the device from power overload operation. It also automatically detects the required PoE power for your device and protects your non-PoE equipment from being damaged.
Wide Operating Temperature with Good Heat Dissipation
Durable metal casing and professional heat dissipation design ensure the wide operating temperature (0–50℃) with reliability.
Multiple Application Scenarios
The TL-SG1218MP is fully compatible with PoE devices, such as IP cameras, access points, and IP phones. It also works with non-PoE wired devices to provide gigabit connections, such as PCs, printers, and IPTV.
- 16× gigabit PoE+ RJ45 ports, 2× gigabit non-PoE RJ45 ports, and 2× combo gigabit SFP slots
- High PoE power budget with up to 30 W for each PoE port and 250 W for all PoE ports*
- Working with IEEE 802.3af/at compliant PDs
- Plug and play, with no configuration and installation needed
- 802.1p/DSCP QoS enable smooth latency-sensitive traffic
- Durable metal casing and professional heat dissipation design ensure a wide operating temperature range (0–50 ℃)
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/uk/business-networking/poe-switch/tl-sg1218mp/ |
|---|---|
| Category Code | SWI |
| Unit Box Height | 0.25 |
| Unit Box Length | 0.53 |
| Unit Box Width | 0.08 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch type | Unmanaged |
| Traffic classification | Yes |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 18 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 18 |
| 10G support | No |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Auto-negotiation | Yes |
| Cable types supported | Cat3/Cat4/Cat5/Cat5e/Cat6 |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Flow control support | Yes |
| Full duplex | Yes |
| Half duplex | Yes |
| MAC address auto-aging supported | Yes |
| MAC address auto-learning supported | Yes |
| Forwarding rate | 26.78 Mpps |
| Jumbo frames | 10000 |
| Jumbo frames support | Yes |
| MAC address table | 8000 entries |
| Packet buffer memory | 4.1 MB |
| Switching capacity | 36 Gbit/s |
| Form factor | 1U |
| Housing material | Metal |
| LED indicators | Yes |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Rack mounting | Yes |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 286.64 W |
| Power source | AC |
| Power supply included | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Power over Ethernet (PoE) power per port | 30 W |
| Power over Ethernet plus (PoE+) ports quantity | 16 |
| Total Power over Ethernet (PoE) budget | 250 W |
| Heat dissipation | 977.44 BTU/h |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Depth | 180 mm |
| Height | 44 mm |
| Width | 440 mm |
| Cables included | AC |
| Quick start guide | Yes |
| Package depth | 528 mm |
| Package height | 80 mm |
| Package weight | 3050 g |
| Package width | 250 mm |
| Certification | CE, FCC, RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Model name | 18-Port Gigabit Rackmount Switch with 16 PoE+ |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.0106 cubm |
| Unit Calculated Weight | 3.03 kg |











