Fast Wireless Speed with 802.11ac
TP-LINK’s Archer C50 comes with the next generation Wi-Fi standard – 802.11ac, 3 times faster than wireless N speeds and delivering a combined wireless data transfer rate of up to 1.2Gbps. With 300Mbps over the 2.4GHz band and 867Mbps wireless speeds over the crystal clear 5GHz band, the Archer C50 is the superior choice for seamless HD streaming, online gaming and other bandwidth-intensive tasks.
1.2Gbps Dual Band Connections for Lag-Free Work and Entertainment
The Archer C50 operates over both the 2.4GHz and 5GHz bands, ensuring amazing wireless performance. Simultaneous Dual Band offers you the flexibility of two dedicated networks – with multiple times the bandwidth for your needs. Simple tasks like sending e-mails or web browsing can be handled by the 2.4GHz band while bandwidth intensive tasks like online gaming or HD video streaming can be processed by the 5GHz band – all at the same time.
2 External Antennas for Optimal Coverage
With 2 external antennas combined with high quality antenna technology, you can maintain high speeds across greater distances. This provides you with optimal wireless coverage and reliability from anywhere in your large home or office.
USB Port for Storage and Sharing
With USB 2.0 port, you can share a printer locally and files & media with networked devices or remotely via FTP server.
- Supports 802.11ac standard - the next generation of Wi-Fi
- Simultaneous 2.4GHz 300Mbps and 5GHz 867Mbps connections for 1.2Gbps of total available bandwidth
- 2 dual band external antennas provide stable wireless connections and optimal coverage
- USB Port - easily share a printer locally and files & media with networked devices or remotely via FTP server
- Easy network management at your fingertips with TP-LINK Tether
Specifikacijos
| Quantity | 19 |
|---|---|
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/us/products/details/cat-9_Archer-C50.html |
| Category Code | WRO |
| Unit Box Height | 0.24 |
| Unit Box Length | 0.29 |
| Unit Box Width | 0.08 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rate (first band) | 300 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (max) | 867 Mbit/s |
| WLAN data transfer rate (second band) | 867 Mbit/s |
| 3G/4G USB modem compatibility | No |
| DSL WAN | No |
| Ethernet WAN | Yes |
| SIM card slot | No |
| WAN connection type | RJ-45 |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10/100 Mbit/s |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Port forwarding | Yes |
| Receiver sensitivity | 5GHz: 11a 54M: -77dBm 11ac VHT20 MCS8: -70dBm 11ac VHT40 MCS9: -66dBm 11ac VHT80 MCS9: -62dBm 2.4GHz: 11g 5.5M: -94dBm 11g 54M: -78dBm 11n HT20 MCS7: -75dBm 11n HT40 MCS7: -72dBm |
| VPN support | PPTP, L2TP, IPSec |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB port | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Reset button | Yes |
| WPS push button | Yes |
| DMZ support | Yes |
| DoS attack prevention | Yes |
| Filtering | Yes |
| Firewall | Yes |
| IP address filtering | Yes |
| MAC address filtering | Yes |
| Security algorithms | 128-bit WEP/64-bit WEP/WPA/WPA2/WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Stateful Packet Inspection (SPI) | Yes |
| DHCP client | Yes |
| DHCP server | Yes |
| Universal Plug and Play (UPnP) | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Black |
| Product type | Tabletop router |
| AC adapter included | Yes |
| Cables included | LAN (RJ-45) |
| Quick start guide | Yes |
| Antenna design | External |
| Antennas quantity | 2 |
| Built-in processor | Yes |
| Processor cores | 1 |
| Output current | 0.85 A |
| Output voltage | 9 V |
| Power source type | AC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Depth | 123.5 mm |
| Height | 32.1 mm |
| Width | 182.95 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package height | 76 mm |
| Package weight | 670 g |
| Package width | 290 mm |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Model name | Archer C50 |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 10 |
| Unit Calculated Volume | 0.006379 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.685 kg |






