Networking standards
IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n/IEEE 802.3af
Seamless Point-to-Point Connections
Enjoy reliable network performance up to 1640 ft (500 m) transmission distance.
- Up to 1640 ft (500 m) Wi-Fi transmission
- Equipped with Omada SmartBridging: Our unique design for the most effortless and easy bridge setup ever.
- Plug-and-Play Preconfigured Kit: Preconfigured for instant auto-pairing, the bridges deliver instant connectivity right out of the box. Simply power on and go. Ideal for quick deployments.
- App-Guided Alignment: Visualized App-Guided Alignment for long-distance setups and Instant Speed Testing for installation verification.
- Flexible Power Supply: 802.3af PoE, 24V Passive PoE, and 12V DC (compatible with TP-Link solar power supply systems).
- 3× Fast Ethernet Ports: Connects more cameras and devices without an extra switch.
- Built for Tough Outdoor Conditions: Features an IP65 weatherproof enclosure and operating range of -40℉ to +158 ℉.
- Remote Monitoring & Management: Choose Standalone mode or Omada SDN mode for remote centralized management via Web UI or app.
TP-Link Omada EAP100-BRIDGE KIT. Maximum data transfer rate: 300 Mbit/s, Maximum transfer distance: 500 m. Antenna design: Internal, Antenna type: 2x2, Antenna gain level (max): 8 dBi. Top Wi-Fi standard: Wi-Fi 4 (802.11n). Ethernet LAN interface type: Fast Ethernet, Networking standards: IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, IEEE 802.11n, IEEE 802.3af. Product type: Network bridge, Mounting type: Wall/Pole, Product colour: White
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.omadanetworks.com/my/business-networking/omada-wifi-wireless-bridge/eap100-bridge-kit/ |
|---|---|
| Category Code | BRE |
| Maximum data transfer rate | 300 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 500 m |
| Antenna design | Internal |
| Antenna gain level (max) | 8 dBi |
| Antenna type | 2x2 |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN interface type | Fast Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 3 |
| MAC address filtering | Yes |
| Web-based management | Yes |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| Mounting type | Wall/Pole |
| Product colour | White |
| Product type | Network bridge |
| Reset button | Yes |
| DC input voltage | 12 V |
| Power consumption (max) | 4.8 W |
| Power over Ethernet (PoE) | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 158 °F |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Depth | 60 mm |
| Height | 224 mm |
| Width | 79 mm |
| Quantity per pack | 2 pc(s) |
| Model | EAP100-Bridge KIT |
| Unit Calculated Volume | 0.004557 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.5 kg |





