Higher Speeds, Better Connections
The Archer T3U Plus receives Wi-Fi signals on two separate bands for all your online needs. Choose the 2.4 GHz band for up to 400 Mbps of surfing, emailing, and social media, or switch to 5 GHz for up to 867 Mbps of gaming, HD streaming, and large file downloads.
Distinguished Antennas Architecture
With an advanced serial high-gain antenna structure, the Archer T3U Plus is able to maximize data transmission and reception efficiency, greatly increase reception range and provide a stable Wi-Fi connection throughout your home.
Boosted Throughput with MU-MIMO
MU-MIMO technology provides two simultaneous data streams, improving the throughput and efficiency of the entire network when working with a compatible MU-MIMO router.
Adjustable, Multi-Directional Antenna
Rotate and adjust the multi-directional antenna to improve user experience and performance in different environments.
- AC1300 Lightning-Fast Speed — AC1300 (867 Mbps on the 5 GHz band or 400 Mbps on the 2.4 GHz band) dual-band Wi-Fi to ensure all your devices run at full speed
- MU-MIMO Technology — Improves the throughput and efficiency of the whole network with MU-MIMO technology
- Dual-Band Wireless — The 2.4 GHz and 5 GHz bands provide flexible connectivity, giving your devices access to the latest dual-band Wi-Fi router for faster speed and extended range
- High-Gain Antennas — Advanced external high-gain antennas greatly enhance the reception and transmission signal strength of the USB adapter
- Supports the Latest Operating Systems — Fully compatible with Windows 10/8.1/8/7/XP and macOS
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/en/home-networking/high-gain-adapter/archer-t3u-plus/ |
|---|---|
| Category Code | WRA |
| CnCode | 84733020 |
| Unit Box Height | 0.04 |
| Unit Box Length | 0.21 |
| Unit Box Width | 0.15 |
| Connectivity technology | Wireless |
| Host interface | USB |
| Interface | WLAN |
| USB ports quantity | 1 |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Maximum data transfer rate | 867 Mbit/s |
| MU-MIMO | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11g/IEEE 802.11n |
| Security algorithms | WEP/WPA/WPA2/WPA2-PSK/WPA-PSK |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi band | Dual-band (2.4 GHz / 5 GHz) |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| WLAN data transfer rates supported | 11/300/400/54/867 Mbit/s |
| Antenna | Yes |
| Antenna design | External |
| Component for | PC/Laptop |
| Internal | No |
| Operating modes | Infrastructure mode |
| Product colour | Black |
| Transmitting power (CE) | 20 dBm |
| Transmitting power (FCC) | 20 dBm |
| USB powered | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows/Windows 10/Windows 10 Education/Windows 10 Education x64/Windows 10 Enterprise/Windows 10 Enterprise x64/Windows 10 Home/Windows 10 Home x64/Windows 10 IOT Core/Windows 10 IoT Enterprise/Windows 10 Pro/Windows 10 Pro x64/Windows 10 x64/Windows 11 |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Sustainability compliance | Yes |
| Depth | 57.8 mm |
| Height | 173.4 mm |
| Width | 18 mm |
| Package depth | 148 mm |
| Package height | 42 mm |
| Package weight | 150 g |
| Package width | 207 mm |
| Quick installation guide | Yes |
| Resource CD | Yes |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Model | ARCHER T3U PLUS |
| Units per Shipping Box | 40 |
| Unit Calculated Volume | 0.001552 cubm |
| Unit Calculated Weight | 0.195 kg |



