Enhance Your Security with
Ultra 4K and AI
Solar-Powered Pan/Tilt Security Camera Kit
4K Ultimate View, Sharper and Farther
Tapo 4K cameras deliver sharper, more detailed live views, making them perfect for capturing finer details like license plates, lush lawns, and moving pets.
Detailed and Colorful, Even at Night
Enjoy colorful images in low-light conditions with spotlights and a starlight sensor. In smart mode, the live view turns from black and white to color after detecting a person.
360° Protection Powered by AI – No Subscription Required
Accurate AI Detection
360° AI Tracking
Upgraded Patrol Mode*
Faster Connection with 5 GHz
Connect the camera to 5 GHz for faster speed or 2.4 GHz for longer distance.△ Enjoy better connectivity to watch lag-free 4K live views.
Powerful Defense with Sound and Light Alarm
Scare off intruders with sound and light alarm. You can customize the alarm to fit your needs.
Flexible Storage Options
Secure Local Storage
Up to 512GB of free local storage equals 379 hours (about 16 full days) of 4K video storage. Secure your microSD card† with a password through the Tapo app for enhanced privacy protection.
Tapo Care Cloud Service
Receive rich notifications with snapshots, encrypted protection, data backups, and 30-day video clip history with Tapo Care‡ cloud services.
Unified Video Management
Enjoy up to 16TB local storage and face management with Tapo H500☆.
Features for Added Security and Convenience
Engineered for Weather Resistance
Rain or shine, Tapo C660 KIT is always ready. With an IP65 rating, it can withstand even the hardest weather conditions.
Create Custom Activity Zones
Custom detection zones for different detection types to receive alerts for most important areas.
Two-Way Audio
Communicate directly with the outdoors for your convenience.
Voice-Activated View
Works with Amazon Alexa and Google Home
for hands-free automation.
- 4K Ultimate Clarity: The camera features 4K 8MP resolution and 18× digital zoom for superior clarity
- Free Person/Pet/Vehicle Detection: The camera identifies people, pets, and vehicles, reducing false alerts and unnecessary notifications
- 360° AI Tracking: The camera provides 360° coverage and accurately identifies and tracks people, pets, and vehicles
- Solar Charging, Maintenance-Free: Effortlessly monitor your space wirelessly from any location, liberating yourself from outlet limitations
- Starlight Color Night Vision: Capture vibrant images in low light. Enhance security with an F1.6 lens, starlight sensor, and spotlights
- 2.4/5 GHz Connection: Connect the camera to 5 GHz for faster speed or 2.4 GHz for longer distance
Specifikacijos
| Vendor Homepage | https://www.tp-link.com/uk/home-networking/cloud-camera/tapo-c660-kit/ |
|---|---|
| Category Code | NCI |
| Unit Box Height | 0.115 |
| Unit Box Length | 0.32 |
| Unit Box Width | 0.218 |
| Certification | CB, CE, FCC, DOE, CEC, RCM, KC, JFR,VCCI,NCC, BSMI, NTRA, IP65 |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Infrared (IR) cut-off filter | Yes |
| Placement supported | Outdoor |
| Remote viewing | Yes |
| Type | IP security camera |
| Virtual assistant | Amazon Alexa & Google Assistant |
| Form factor | Bullet |
| International Protection (IP) code | IP65 |
| LED indicators | System |
| Mounting type | Ceiling/wall |
| Product colour | White |
| Lens viewing angle, diagonal | 105 ° |
| Lens viewing angle, horizontal | 88 ° |
| Lens viewing angle, vertical | 45 ° |
| Optical sensor size | 1/2.7 " |
| Sensor type | CMOS |
| Digital zoom | 18 x |
| Fixed focal length | 4 mm |
| Maximum aperture number | 1.6 |
| Number of lenses | 1 |
| Infra-red wavelength | 850 nm |
| LED type | IR |
| Night vision | Yes |
| Night vision distance | 12 m |
| Frame rate | 20 fps |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Total megapixels | 8 MP |
| Video compression formats | H.264 |
| Video streaming | Yes |
| Built-in microphone | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Live view | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n) |
| Built-in HDD | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Alert notification type | Text alert message |
| Built-in siren | Yes |
| Security algorithms | 128-bit AES/SSL/TLS/WPA/WPA2-PSK |
| Video motion detection | Yes |
| Reset button | Yes |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power source type | AC |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 45 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Mobile operating systems supported | Android 4.4/Android 5.0/Android 5.1/Android 6.0/Android 7.1/Android 7.1.2/Android 8.0/Android 9.0/iOS 10.0/iOS 11.0/iOS 11.4/iOS 12/iOS 13/iOS 14.5/iOS 15/iOS 9.0/iOS 9.1/iOS 9.2/iOS 9.3 |
| Depth | 147 mm |
| Height | 75 mm |
| Width | 185 mm |
| Compliance certificates | BSMI/CB/CE/Federal Communications Commission (FCC)/KC/NCC/RCM/VCCI |
| Package depth | 323 mm |
| Package height | 116 mm |
| Package type | Box |
| Package weight | 1500 g |
| Package width | 218 mm |
| Number of cameras | 1 |
| Model name | Solar-Powered Pan/Tilt Security Camera Kit |
| Units per Pallet | 0 |
| Units per Shipping Box | 6 |
| Unit Calculated Volume | 0.009409 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.77 kg |













